Ubezpieczenie OC menedżerów dotyczy ściśle określonej grupy osób: członków zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, dyrekcji, likwidatorów, prokurentów i innych osób, które zajmują w spółce samodzielne stanowiska. Zatem zakres tej polisy jest większy niż znanej dotychczas w Polsce polisy OC zarządu.
Podstawowy wariant, z którym można się spotkać kupując to ubezpieczenie, dotyczy odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone spółce lub osobom trzecim powstałe w związku z wykonywaniem powierzonych obowiązków. Polisa chroni np. od skutków błędnych decyzji. Ubezpieczyciel zobowiązuje się m.in. pokryć niezbędne koszty obrony sądowej w sporze prowadzonym na jego polecenie czy też pokryć koszty wynagrodzenia rzeczoznawców. Natomiast w wersji rozszerzonej, ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zwrot pieniędzy wypłaconych osobom ubezpieczonym na pokrycie ewentualnych roszczeń składanych przez spółkę lub osoby trzecie, pod warunkiem jednak, że prawo nakazuje taki zwrot. W Polsce roszczenia takie są pokrywane dzięki wersji podstawowej ubezpieczenia.
Zdarza się jednak, że ochrona ubezpieczeniowa jest wyraźnie zawężona, np. jedynie do strat finansowych albo też ubezpieczyciel może zastrzec, że nie bierze odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom trzecim. Właśnie tzw. wyłączenia odpowiedzialności w tego typu produktach odgrywają bardzo ważną rolę. Można się nawet pokusić o twierdzenie, że to one określają zakres ochrony. Bowiem dzięki wyłączeniom w zasadzie wiadomo, kiedy i z jakiej przyczyny odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Lista takich wyłączeń, którą towarzystwo powinno dokładnie określić, ma szczególne znaczenie w związku z tym, iż w grę wchodzą najczęściej duże kwoty odszkodowań. Ubezpieczyciel nie odpowiada np. za szkody wyrządzone umyślnie, powstałe w wyniku utraty gotówki lub papierów wartościowych, powstałe wskutek ujawnienia wiadomości poufnej czy za szkody związane z prywatyzacją spółki. Odpowiedzialnością ubezpieczyciela nie są również objęte działania podjęte po ogłoszeniu postępowania upadłościowego lub układowego w spółce. Świadczenie nie będzie też wypłacone, jeśli powstały szkody polegające na niezapłaceniu podatku, kar umownych, grzywien sądowych czy odszkodowań nałożonych na ubezpieczonego lub spółkę przez sąd.
Menedżerowie
będą się ubezpieczać
Mimo tylu ograniczeń, można się jednak spodziewać, że w Polsce polisa OC dla menedżera będzie zdobywała coraz większą popularność. Choćby dlatego, że wraz ze wzrastającą liczbą skarg na pracodawców stopniowo zwiększa się też zakres ochrony. Grupa kierowników, którzy negują ryzyko we własnej działalności, będzie się zmniejszała. Specjaliści oceniają, że polisy OC menedżerów będą jedną z najbardziej atrakcyjnych i dynamicznie rozwijających się grup w ubezpieczeniach. Już teraz rośnie świadomość prawna Polaków, a więc i ryzyko upominania się przez klientów o przysługujące im odszkodowania. Rośnie też konkurencyjność firm, która w coraz większym stopniu określana jest w nowych wymiarach wiarygodności, której jednym z elementów jest właśnie ubezpieczenie D&O.W Polsce do produktów tego typu namawiają przede wszystkim brokerzy, sprzedający kompleksowe ubezpieczenia dla przedsiębiorstw. Dlatego najczęściej polisy typu D&O można spotkać jako element pakietu ubezpieczeniowego przeznaczonego dla spółek. Obecnie ubezpieczenie to jest już samodzielnym produktem. W PZU funkcjonuje np. jako "Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Członków Władz lub Dyrekcji Spółki Kapitałowej" (Directors&Officers). Badania wykazały też, że właśnie ten produkt i tę firmę wybrałby prawie co piąty ankietowany (19%). Następne w kolejności wyboru były TUiR Warta i sopocka Ergo Hestia.