Czas restrukturyzacji

Publikacja: 02.03.2002 08:21

Indeks WIG20 powrócił w mijającym tygodniu do obszaru 1350-1400 pkt. Jest to najprawdopodobniej przedział właściwy do oczekiwania na pierwsze symptomy spodziewanego ożywienia gospodarczego (II połowa 2002 r.). Coraz bardziej powszechne są natomiast głosy krytyczne, dotyczące sytuacji w największych polskich spółkach. Uważam, że w większości opinie te mogą być przesadzone i obarczone zbyt dużym przywiązaniem do przeszłości. Oczywiście, warunki ekonomiczne w ub.r. były dla naszych firm niekorzystne i w sposób istotny wpłynęły na pogorszenie wyników finansowych. Okres dekoniunktury jest jednak często zbawienny dla przedsiębiorstw. Umożliwia bowiem przeforsowanie często niepopularnych (wśród pracowników, klientów, kontrahentów) procesów zmierzających do obniżki kosztów. Oszczędności te - niewidoczne w wynikach finansowych w trakcie złej koniunktury rynkowej - w sposób oczywisty poprawią sytuację finansową i kondycję w przyszłości. Trudno, moim zdaniem, nie zauważyć przeprowadzenia procesów zmierzających do obniżki kosztów w największych polskich spółkach (np. TP SA, Pekao, PKN Orlen, KGHM).

Istotnym wydarzeniem w mijającym tygodniu był precedensowy wyrok w sprawie ograniczenia głosów inwestorów finansowych na NWZA Mostostalu Export. Nakazuje on zachować odpowiednie procedury podczas nabywania większych pakietów akcji przez wszystkich inwestorów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby również inwestorzy finansowi informowali o porozumieniu przy nabywaniu znacznych pakietów akcji. Należy pamiętać, że prawo ma chronić również (a może przede wszystkim) inwestorów indywidualnych. Powinni oni mieć prawo do informacji o powstaniu porozumienia wśród inwestorów finansowych, zmierzającego do prowadzenia polityki mającej określony wpływ na przyszłość spółki, której są akcjonariuszami. Szczególnie że po pierwszym dniu pobierania podatku od odsetek z lokat bankowych warto pomyśleć o drobnych inwestorach, którzy mogą zainteresować się nieopodatkowanymi inwestycjami giełdowymi.

Zwróć uwagę na:

Jutrzenka - poprawa wyników finansowych, znaczne wolne środki pieniężne, możliwość wypłaty dywidendy.

Unikaj:

Stalexport - wysokie straty grupy kapitałowej, planowane obniżenie wartości nominalnej jednej akcji do 2 zł oraz przeprowadzenie emisji akcji dla wierzycieli.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego