BSCH w przyszłym roku uruchomi w Polsce CC-Bank

Magdalena Wierzchowska Warszawa, 13.12.2002 (ISB) - Banco Santander Central Hispano zamierza w przyszłym roku uruchomić w Polsce CC-Bank, który w pierwszym etapie działalności zajmie się udzielaniem kredytów samochodowych, powiedział w wywiadzie dla agencji ISB Pier Antonio Rumignani, dyrektor zarządzający niemieckiego CC-Banku, odpowiedzialny za ten projekt.

Publikacja: 13.12.2002 16:42

BSCH oczekuje, że polska inwestycja będzie zyskowna na koniec 2005 roku.

By wejść na polski rynek, BSCH kupił licencję od Bank of America (Polska), formalnie przejmując 100% kapitału i głosów na WZA BoA (Polska). Na początku tego tygodnia Komisja Nadzoru Bankowego zgodziła się, by BSCH objął ponad 75% głosów na WZA BoA (Polska).

"Grupa Santander już od dłuższego czasu była zainteresowana wejściem na rynek polski. W tym celu przejęliśmy Bank of America (Polska)" - powiedział agencji ISB Rumignani.

Santander będzie rozwijał działalność na rynku detalicznym w Polsce poprzez niemiecki CC-Bank, który należy do grupy Santander.

SANTANDER ZACZNIE OD KREDYTÓW SAMOCHODOWYCH

"Na początku będziemy rozwijali działalność detaliczną w segmencie kredytów samochodowych" - powiedział Rumignani.

W tym celu bank będzie zawierał umowy z dealerami w punktach sprzedaży samochodów, co oznacza, że na razie bank nie będzie rozwijał sieci placówek, poza poznańską centralą firmy.

CC-Bank zajmuje się tego typu działalnością w innych krajach Europy Środkowej, w tym w Czechach i na Węgrzech.

CC-Bank ma już spółkę w Polsce, pod nazwą AKB Marketing Services, która ma zmienić nazwę na CC-Bank. "Bank rozpocznie działalność w Polsce tak szybko, jak tylko zmiana nazwy zostanie zarejestrowana; spodziewamy się, że stanie się to na początku przyszłego roku" - powiedział Rumignani.

Na początku CC-Bank będzie zatrudniał w Polsce 55 osób, a kapitał akcyjny będzie wynosił 20 mln USD.

DALSZE ETAPY TO M.IN. UBEZPIECZENIA, WSPÓŁPRACA Z SUPERMARKETAMI

BSCH chce ostrożnie wchodzić na rynek polski. "Jeżeli działalność będzie się szybko rozwijała, będziemy chcieli wejść w inne obszary bankowości, oferując na przykład ubezpieczenia, udzielając innych rodzajów pożyczek, czy współpracując z supermarketami. Jeżeli nie - ograniczymy zaangażowanie w Polsce" - powiedział Rumignani.

"Musimy być pokorni. Rozpoczynamy działalność na rynku, którego nie znamy i który jest inny od rynków, na których jesteśmy, co może oznaczać niespodzianki" - powiedział Rumignani.

BSCH oczekuje, że polska inwestycja będzie zyskowna na koniec 2005 roku.

"Przy rozpoczynaniu nowej działalności oczekujemy zysków po trzech latach, więc w tym wypadku też chcielibyśmy, by bank zaczął przynosić zyski w takim samym okresie, czyli na koniec 2005 roku" - powiedział Rumignani. (ISB)

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28