Opracowywaną od kilkunastu miesięcy "Polityką rządu dla przemysłu naftowego" ma się dzisiaj zająć rada ministrów. Dokument ma m.in. określać założenia bezpieczeństwa paliwowego kraju oraz precyzować kierunki rozwoju kontrolowanego przez państwo sektora naftowego.

Znane są już niektóre elementy strategii. Wiadomo, że duży nacisk zostanie położony na dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w ropę i wspieranie działań zmierzających do pozyskania przez polskie firmy dostępu do złóż surowców energetycznych. Nieoficjalnie mówi się również, że w strategii mogą się też znaleźć zapisy nakłaniające Grupę Lotos i PKN Orlen do pozbycia się pośredników w zakupach ropy. Plany przewidują również, że dwie polskie firmy paliwowe nie będą dalej prywatyzowane ani łączone.

Choć dokument ma zostać przyjęty dzisiaj, to niektóre jego założenia są już realizowane. Pod koniec ubiegłego roku utworzono Operatora Logistycznego Paliw Płynnych, który ma ułatwić dostęp do logistyki uczestnikom rynku paliw i tym samym zwiększyć jego bezpieczeństwo. Do OLPP mają zostać wniesione rurociągi do przesyłu produktów, należące obecnie do Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń". W firmie ma pozostać ropociąg "Przyjaźń" oraz magazyny ropy. Planowane zmiany wywołały ostry sprzeciw pracowników PERN-u, którzy obawiali się osłabienia spółki. W ramach rekompensaty do PERN-u ma zostać wniesiona firma Siarkopol Gdańsk. Jej wartość jest zbliżona do wydzielanych z PERN-u aktywów. Najważniejszymi, z punktu widzenia tej spółki aktywami Siarkopolu są port i baza przeładunkowa położone w sąsiedztwie Naftoportu. W przyszłości mają one zostać połączone rurociągiem z terminalem naftowym oraz pośrednio z położonymi nieopodal magazynami PERN-u. Oznacza to podłączenie Siarkopolu do ogólnokrajowej sieci przesyłu ropy naftowej.

Pierwotnie strategia dla sektora naftowego miała być gotowa we wrześniu 2006 r. Później termin ten przekładano kilkakrotnie.