Na NewConnect, rynku akcji dla młodych, innowacyjnych i niewielkich, ale dynamicznych spółek, funkcjonuje 56 autoryzowanych przez GPW doradców. Mają oni za zadanie m.in. przygotowywać i zatwierdzać przy współudziale giełdy dokumenty informacyjne spółek, które chcą zadebiutować na tym parkiecie (tak dzieje się w przypadku emisji prywatnych skierowanych do mniej niż stu podmiotów). Wśród autoryzowanych doradców dominują kancelarie prawne i audytorzy. Niemniej liczną grupę stanowią ci, którzy coraz częściej i na większą skalę chcą naśladować banki inwestycyjne, jeśli chodzi o zakres oferowanych przez nie usług.
Atrakcyjny rynek
Bank inwestycyjny specjalizuje się w transakcjach inwestycyjnych. Doradza więc pod względem finansowym (corporate finance), koordynuje projekty kupna i sprzedaży przedsiębiorstw, fuzji podmiotów gospodarczych (M&A) oraz pozyskania kapitału. I to zarówno na rynku publicznym (podstawowy parkiet GPW i NewConnect) jak i niepublicznym (emisje prywatne). Taki zakres usług oferują coraz częściej podmioty niebankowe. Wśród nich znajduje się także 25 autoryzowanych doradców NewConnect. Są to zarówno firmy konsultingowe, jak i domy maklerskie. Tych ostatnich jest coraz więcej także w grupach kapitałowych doradców (same nie mają statustu autoryzowanego doradcy). Pod koniec września licencję otrzymał Dom Maklerski Navigator Capital (należy w głównej mierze do akcjonariuszy Navigator Capital, spółki doradczej). W tym tygodniu wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o licencję złoży Dom Maklerski M&M, który w 80 proc. należy do M&M Doradztwo Gospodarcze. Tak samo ma postąpić Azimutus Associates. Spółka konsultingowa zapowiada, że Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła zająć się jej wnioskiem o udzielenie licencji domu maklerskiego jeszcze w tym roku.
Czy powstawanie nowych podmiotów oferujących usługi bankowości inwestycyjnej (spora grupa autoryzowanych doradców powstała w ciągu ostatnich dwóch-trzech lat) i rozszerzanie zakresu oraz skali działalności przez istniejące podmioty oznacza, że rynek ten jest niezwykle atrakcyjny? Eksperci odpowiadają, że obecnie doradztwo finansowe i wprowadzanie spółek na giełdę czy NewConnect jest bardzo opłacalne. Znacznie więcej firm chce przeprowadzać emisje akcji (także niepubliczne) niż obecnie funkcjonujący doradcy czy domy maklerskie są w stanie "przerobić". A to podnosi ceny ich usług. Wysokie marże uzyskiwane są także przy obsłudze fuzji i przejęć.
Liderem być