Siedem konsorcjów stara się o możliwość budowy i prowadzenia tzw. miejsc obsługi podróżnych (MOP) przy trasach A2 i A4. Mają to być kompleksy składające się ze stacji benzynowych, restauracji oraz hotelu lub motelu. Łącznie przy A2 na odcinku od Konina do Strykowa powstać mają cztery stacje paliwowe, będące częścią MOP-ów, a przy A4 między Katowicami a Wrocławiem - dziesięć. Gotowe do użytku powinny być w połowie 2008 roku.
Stacja, restauracja, hotel
Liderami konsorcjów ubiegających się o wydzierżawienie gruntu pod budowę MOP-ów, ich postawienie oraz późniejszą eksploatację jest - jak ujawniła wczoraj Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad - sześć koncernów paliwowych: polskie Orlen i Grupa Lotos, rosyjski Łukoil, brytyjski BP, brytyjsko-holenderski Shell i norweski Statoil oraz włoska sieć gastronomiczna Autogrill.
Zgodnie z wymogami przetargu, każde konsorcjum musi się wykazać odpowiednim doświadczeniem zarówno w dziedzinie handlu detalicznego paliwami (m.in. posiadać w Polsce sieć co najmniej 20 stacji), jak i w gastronomii oraz hotelarstwie. Dlatego też w ich skład wchodzą po trzy podmioty, z których każdy specjalizuje się w innej dziedzinie. GDDKiA nie ujawnia na razie, jakie przedsiębiorstwa współtworzą poszczególne konsorcja. Ma to ogłosić za ok. trzy tygodnie, po sprawdzeniu, czy wszystkie oferty spełniają warunki przetargu. Także sami zainteresowani nie chcą zdradzać szczegółów.
Jeden MOP na trasie