Trzeba znaleźć taki model, który jest przejrzysty - tak Piotr Kamiński, prezes Banku Pocztowego, odpowiada na pytanie o ocenę zamiaru zwiększenia przez PKO BP udziału w Pocztowym. W tej chwili do PKO BP należy prawie 25 proc. akcji Banku Pocztowego. Reszta należy do Poczty Polskiej.
Według Piotra Kamińskiego, doświadczenia banków pocztowych na świecie wskazują, że możliwy jest np. model, w którym jest dwóch głównych udziałowców posiadających po 50 proc. akcji. - Ale sama struktura właścicielska nie jest tak ważna jak bardzo precyzyjna umowa akcjonariuszy - stwierdził prezes Banku Pocztowego.
Jak wygląda teraz współpraca między Pocztowym a PKO BP i Pocztą?
W porozumieniu z większościowym udziałowcem bank tworzy "stanowiska finansowe" w urzędach pocztowych, które zajmują się sprzedażą produktów bankowych. Projekt jest realizowany od nieco ponad roku. W tej chwili stanowiska finansowe istnieją w ponad 830 placówkach Poczty. Do końca tego roku ma ich być 1,2 tys., a w grudniu przyszłego roku dwa razy więcej.
Z kolei współpraca z PKO BP polega na wykorzystywaniu możliwości technicznych, jakie mają spółki z grupy największego krajowego banku. Chodzi przede wszystkim o Inteligo, które udostępnia Pocztowemu bankowość internetową. Bank Pocztowy sprzedaje też fundusze inwestycyjne PKO TFI.