Razem z bankami inwestycyjnymi pracujemy intensywnie nad prospektem emisyjnym. Sukcesywnie realizujemy decyzje walnego zgromadzenia – mówi Wojciech Papierak, pełniący obowiązki prezesa PKO BP.

Czerwcowe walne wyznaczyło termin prawa poboru na 29 października, jednak już w lipcu minister skarbu Aleksander Grad (Skarb Państwa ma ponad 51 proc. akcji banku) zapowiadał, że przesunięcie terminu prawa poboru na wcześniejszy może zwiększyć szanse na powodzenie megaemisji PKO BP. Przypomnijmy, że zgodnie z uchwałami WZA, bank chce sprzedać do 300 mln akcji i pozyskać z giełdy około 5 mld zł. W przygotowaniach do emisji akcji zarządowi doradzają Deutsche Bank oraz Bank of America Merrill Lynch.

Emisja akcji będzie skierowana do dotychczasowych akcjonariuszy. Z naszych informacji wynika, że prospekt emisyjny może być złożony do Komisji Nadzoru Finansowego wkrótce po nadzwyczajnym walnym, jednak prezes Papierak odmówił komentarza w tej sprawie.

Cena emisyjna i terminy subskrypcji będą uzgodnione z radą nadzorczą PKO BP. Na najbliższym nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu zarząd ma przedstawić informację na temat przebiegu prac nad przygotowaniem do podwyższenia kapitałów banku.

Choć emisja będzie z prawem poboru dla akcjonariuszy, to pula akcji, które objąć miałby Skarb Państwa, prawdopodobnie trafi do państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego. W podobnym czasie co PKO BP ofertę publiczną akcji ma przeprowadzić Polska Grupa Energetyczna. Spółka chce wyemitować nowe walory, stanowiące 15 proc. kapitału, i pozyskać z warszawskiej giełdy 4 – 5 mld zł.