Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewiduje, że produkcja przemysłowa w lipcu spadła o 2,8% r/r. Ich oczekiwania są dość rozbieżne i wahają się od -4,5% do +2,0%, przy średniej na poziomie 2,81%.
Lipiec będzie dziewiątym kolejnym miesiącem spadku produkcji przemysłowej, ale - w odróżnieniu od poprzednich okresów, gdy spadki niebezpiecznie zbliżały się do 20% - po raz trzeci uda się utrzymać go na poziomie jednocyfrowym i - co ważne - z wyraźną tendencją do poprawy. Wynika to z kilku powodów. Swój wkład, z powodu dwóch dni roboczych więcej niż w czerwcu, miała statystyka. Nie był on jednak tak wielki, jak mogłoby się wydawać, ponieważ lipiec był pierwszym miesiącem wakacyjnym, czyli obfitującym w urlopy oraz tradycyjne remonty i przestoje w wielu firmach. I to jest bardzo dobra informacja, ponieważ jeśli w takim wypadku produkcja spada tylko o niecałe 3%, to oznaczać może tylko dobre perspektywy na przyszłość.
Tym bardziej, że statystyka nie jest jedyną przesłanką, która spowodowała poprawę kondycji producentów. Wydaje się bowiem, że polscy przedsiębiorcy powoli dostosowują się do trudnej sytuacji na rynkach zewnętrznych i ogromny spadek zamówień zagranicznych potrafią zrekompensować sprzedażą w kraju. Poprawia się także sytuacja w tych sektorach gospodarki, które najmocniej odczuwają globalny kryzys i zdecydowanie ciągną w dół wynik produkcji przemysłowej. Coraz lepiej radzi sobie bowiem sektor motoryzacyjny, nieźle wygląda już także budownictwo.
Kolejną pozytywną informacją są również coraz wyraźniej poprawiające się wskaźniki PMI i niezłe już twarde dane z największych gospodarek, szczególnie z Niemiec. W tej sytuacji polscy producenci lokują na tamtejszym rynku coraz więcej towarów. Tym bardziej, że konkurencyjne ceny powodują, iż nadal obawiający się kryzysu konsumenci wybierają równie dobry, ale nieco tańszy asortyment.
Zdaniem tych samych dziesięciu analityków, poziom inflacji producentów (PPI) w lipcu wyniesie 3,7%. Ich oczekiwania zamykają się w przedziale od 3,0% do 4,2%, przy średniej na poziomie 3,67%.