[srodtytul]Kto straci i dlaczego?[/srodtytul]
– Dla nowych inwestorów nieposiadających akcji PKO BP nie ma znaczenia, czy kupią prawa poboru i następnie obejmą akcje nowej emisji, czy kupią istniejące akcje na giełdzie, ponieważ koszt obu operacji jest taki sam – mówi Krzysztof Stupnicki, prezes Amplico TFI. Najważniejsze, żeby inwestorzy skorzystali z przysługujących im praw poboru. – To, czy inwestor sprzeda prawa poboru na giełdzie, czy zakupi nowe akcje, zależy przede wszystkim od dwóch czynników: czy ma gotówkę na zakup nowych walorów oraz od tego czy ktoś zakłada, że po nowej emisji spółka będzie się zachowywała lepiej w porównaniu z innymi bankami – uważa Stupnicki. Stratę poniosą inwestorzy, którzy nie obejmą papierów nowej emisji ani nie sprzedadzą przysługujących im praw poboru. Wśród posiadaczy akcji PKO BP, które dają prawo poboru akcji nowej emisji, jest grupa 53 tys. osób bez doświadczenia na rynku kapitałowym. Ich akcje znajdują się na zbiorczym rachunku sponsora emisji, co oznacza, że nie założyli sobie indywidualnego rachunku inwestycyjnego. Do nich skierowana jest wzmocniona kampania informacyjna. – Do posiadaczy akcji na rachunku rejestrowym skierowaliśmy już specjalne listy oraz ulotki, a w tych przypadkach gdy posiadamy numery telefonów do klientów, pracownicy infolinii dzwonią z informacją o emisji nowych akcji – mówi Marek Kłuciński z PKO BP. W placówkach banku są wyznaczone punkty obsługi klienta, w których mogą oni składać zlecenia. Z naszych informacji wynika, że do tej pory ponad połowa osób z tej grupy zleciła już transakcje związane z ofertą akcji. Obsługę klientów składających zlecenia związane z emisją prowadzi 976 placówek banku oraz 34 POK w Domu Maklerskim PKO BP. Bank przeszkolił w tym celu 11 tys. pracowników.
Inwestorzy posiadający prawa poboru na rachunku inwestycyjnym, mogą składać zapisy na akcje jak również zlecenia kupna lub sprzedaży samych praw poboru w swoim biurze maklerskim.
Zapisy na akcje można składać do 20 października. Ich przydział ma się zakończyć najpóźniej do 29 października. Głównym udziałowcem banku jest Skarb Państwa, który podpisał umowę o sprzedaży przysługujących mu praw poboru państwowemu Bankowi Gospodarstwa Krajowego. Transakcja ma zostać przeprowadzona jutro, w ostatnim dniu obrotu prawami poboru, ale cena, po jakiej zostaną one odsprzedane, nie została ujawniona.
[ramka][b]Dariusz Górski - analityk Wood & Company[/b]
Przyszły rok dla sektora bankowego zapowiada się dobrze, a PKO BP będzie notowane z premią w stosunku do sektora, tym bardziej że znikają czynniki ryzyka związane z niepewnością co do polityki głównego akcjonariusza wobec tego banku. Nastawienie się poprawia, więc można się spodziewać, że przełoży się to na wycenę. To jest bank detaliczny, który cały czas prowadzi dynamiczną akcję kredytową, a przy tym poprawił uzyskiwane marże. Można oczekiwać dobrych wyników, a jednocześnie uwzględnić fakt, że dzieli się zyskiem z akcjonariuszami.