[b]Teksty w dodatku są skrótem prezentacji lub wprowadzeniem do wystąpień Forum: Restrukturyzacje[/b]
Planując rozmaite zdarzenia restrukturyzacyjne, np. podwyższenia kapitałów, finansowanie długiem, fuzje, podziały, przekształcenia, należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekty podatkowe dotyczące podmiotów będących ich przedmiotem, m.in. w zakresie rodzaju przejmowanego lub wydzielanego majątku, wartości aktywów, modelu podwyższenia lub obniżenia kapitałów, ale również ich udziałowców - w zakresie struktury udziałowców, uprzywilejowania udziałów lub akcji, dopłat czy parytetu wymiany.
Zgodnie z regulacjami kodeksu spółek handlowych połączenie spółek może przybrać jedną z następujących form: - łączenie się przez przejęcie polegające na przeniesieniu całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej,- łączenie się przez zawiązanie nowej spółki polegające na zawiązaniu spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki.
Kodeks Spółek Handlowych (KSH) dopuszcza połączenie zarówno spółek kapitałowych między sobą, jak i łączenie z udziałem spółek osobowych, z zastrzeżeniem, że ta ostatnia nie może być spółką przejmującą albo nowo zawiązaną. Ponadto spółki osobowe mogą się łączyć między sobą tylko przez zawiązanie spółki kapitałowej. Innym swoistym ograniczeniem połączenia jest zakaz łączenia dla spółki w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku oraz dla podmiotu znajdującego się w upadłości.
Warto podkreślić, że obecnie obowiązujące przepisy KSH nie zawierają zakazu dla stosowania modelu tzw. połączenia odwrotnego, kiedy spółka zależna przejmuje matkę. Konstrukcja ta jest jednak względnie rzadko stosowana, z uwagi na pojawiające się przy jej analizie problemy prawno-handlowe, podatkowe i bilansowe.