Rynki jeszcze cierpliwe

Pytania do... Piotra Kalisza, głównego ekonomisty Banku Handlowego

Aktualizacja: 04.08.2010 12:01 Publikacja: 04.08.2010 08:01

Rynki jeszcze cierpliwe

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

[b]Dziś odbędzie się przetarg obligacji dwuletnich, na którym Ministerstwo Finansów spróbuje uplasować papiery za rekordową kwotę 6 mld zł. Czy zapowiedź podwyżki VAT nie zniechęci inwestorów?[/b]

Ryzyko fiskalne związane z Polską na tle innych krajów europejskich nie jest takie duże. Na pewno nie robimy wiele, aby poprawić stan budżetu. Ale sytuacja dramatycznie się nie pogarsza, wskaźniki fiskalne są relatywnie dobre. Wątpię, aby zmiana VAT odstręczała inwestorów od aukcji papierów skarbowych. Większe znaczenie ma ich wpływ na perspektywy podwyżek stóp procentowych.

[b]Kiedy zatem Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na ten krok. I kiedy przełoży się to na ceny polskich obligacji?[/b]

Jeszcze przed ogłoszeniem planów podwyżek podatków pośrednich oczekiwaliśmy podwyżek stóp w tym roku. Teraz scenariusz wzrostu kosztu pieniądza jeszcze w październiku staje się bardziej prawdopodobny, choć wszystko zależy od oceny koniunktury globalnej przez RPP.Wydaje się, że teraz reakcja rynków nie będzie jeszcze silna – członkowie Rady są na urlopach, a zwykle wzrost rentowności obligacji obserwujemy, gdy decyzja o podwyżkach staje się pewna. Zwróćmy uwagę, że Polska będzie pewnie jednym z pierwszych krajów regionu, który będzie zacieśniać politykę monetarną. Europejski Bank Centralny podwyższy stopy zapewne dopiero w połowie 2011 r. Decyzja nie jest więc łatwa.

[b]Wyższe stopy to jednak mocniejszy złoty, co poprawia relację długu do PKB.[/b]

Nie sądzę, aby resort finansów liczył tylko na ten czynnik – wszyscy wiemy, jak zmienny jest kurs. Wydaje się jednak, że nie przekroczymy w tym roku poziomu 55 proc. PKB.

[b]Kiedy inwestorom czekającym na reformę fiskalną skończy się cierpliwość?[/b]

Dużo zależy od nastrojów globalnych. Gdyby doszło do kolejnego kryzysu w Europie, Polska mogłaby ucierpieć. Ważny będzie też sposób komunikacji rządu z rynkami. Nie może on wywoływać obaw. Inwestorzy będą też patrzeć na to, co z podwyżką VAT zrobi ostatecznie Sejm.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego