-Środki pozyskane w drodze emisji będą przeznaczone na ogólne cele finansowania banku, w tym w celu zapewnienia płynności banku – poinformowano w porannym komunikacie.
Pozyskanie finansowania we wspólnej walucie ułatwi PKO BP ekspansję na rynku kredytów hipotecznych. W przypadku pożyczek denominowanych to właśnie euro jest obecnie najbardziej popularną walutą. Euro jest również popularną walutą zaciągania zobowiązań przez krajowe przedsiębiorstwa – przede wszystkim te, które mają przynajmniej część przychodów uzyskują z eksportu do krajów strefy euro. W kwietniu bank informował o zamiarze sprzedaży papierów dłużnych o wartości co najmniej pół miliarda euro.
O otwarciu programu EMTN – emisji średnioterminowych papierów – zdecydował w połowie 2008 r. zarząd kierowany przez Jerzego Pruskiego. Całkowita wartość programu ma zamknąć się kwotą 3 mld euro. Organizatorami emisji, oprócz samego PKO BP, są banki Societe Generale i HSBC.
Osobno już w tym roku PKO BP rozważał emisję obligacji podporządkowanych. Ich celem było przejęcie Banku Zachodniego WBK. Ostatecznie inwestorem BZ WBK ma być hiszpański Santander. O godz. 9.30 za akcję PKO BP płacono 42,9 zł, o 0,7 proc. mniej niż na wtorkowym zamknięciu.