Quantitative easing, zwane poluzowaniem ilościowym, stanowi ostatnią deskę ratunku dla banków centralnych, gdy stopy procentowe zbliżają się do zera, a ryzyko przestrzelenia od dołu celu inflacyjnego rośnie. Polega w skrócie na działaniach ukierunkowanych na zwiększenie podaży pieniądza przez kreację pieniądza rezerwowego banku centralnego, wprowadzanego do gospodarki via zakup aktywów przez ów bank.
Prekursorem quantitative easing była Japonia w latach 2001-2006, jednak teraz uwaga rynków finansowych nakierowana jest przede wszystkim na perspektywy kontynuacji tego procesu w USA, głównie ze względu na skalę operacji, która może zwiększyć bilans Rezerwy Federalnej do trzech bilionów dolarów.
[srodtytul]QE1.0 [/srodtytul]
Pierwszego etapu poluzowania ilościowego dokonano w listopadzie 2008 roku (zakup długu GSE – grupa firm finansowych sponsorowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych, między innymi Fannie Mae and Freddie Mac, za 100 mld USD, kupno Mortgage Backed Securities – instrumenty zabezpieczone na nieruchomościach – do 500 mld USD oraz do 300 mld USD obligacji skarbowych).
Kolejnego – w marcu 2009 roku (zwiększenie limitów zakupów do odpowiednio 200 mld dla długu GSE oraz 1,25 biliona dla MBS). W wyniku niewielkiej dostępności papierów dłużnych (a także dzięki poprawie funkcjonowania rynków finansowych) w sierpniu 2009 r. FOMC zapowiedział, że spowolni tempo zakupów papierów skarbowych. We wrześniu tegoż roku podobne stwierdzenie pojawiło się wobec długu GSE oraz zakupów MBS.