Tym samym potwierdziły się informacje „Parkietu” z I połowy września. Stanowisko Jarczyk ma objąć 1 stycznia 2011 roku.

Jakie cele postawił przed nim właściciel? – Obydwa towarzystwa mają rosnąć i zdobywać udział w rynku, ale jednocześnie być rentowne. Nie ma mowy o stratach – mówi „Parkietowi” Jarczyk. Na koniec września towarzystwo majątkowe było pod kreską na 35,16 mln zł, natomiast życiowe zanotowało nieco ponad 1 mln zł straty.

Dyrektor generalny grupy Uniqa Konstantin Klien przypomina, że w założeniu majątkowa Uniqa powinna mieć co najmniej 5 proc. polskiego rynku i jest niezwykle blisko osiągnięcia tego celu (po III kwartale br. ma 3,82 proc. rynku majątkowego). – Polski rynek jest dla nas niezmiernie ważny, dlatego byliśmy bardzo zdeterminowani, by pozyskać Andrzeja Jarczyka. Wartość składek przypisanych brutto w relacji do PKB?Polski wynosi 4 proc., tymczasem jeśli chodzi o Europę Zachodnią, średnio jest to 8,1 proc. To pokazuje, jak bardzo nienasycony jest tutejszy rynek ubezpieczeniowy i jak bardzo firma może na nim urosnąć – zwraca uwagę Klien.

Jarczyk zastąpi na stanowisku Hansa Christiana Schwarza. Obecny prezes nie będzie już zasiadał w zarządach polskich spółek. Uniqa poinformowała jednak, że w przyszłym roku otrzyma prawdopodobnie nominację na członka rady nadzorczej Uniqa TU i Uniqa Życie.Nowy prezes musi uzyskać jeszcze akceptację KNF.Jarczyk był szefem Generali TU od początku 2008 r. do końca października br. Wcześniej, od 1996 r., był związany z grupą PZU (w latach 2003–2007 był dyrektorem sprzedaży).

W zarządach polskich spółek grupy zasiadają: Małgorzata Michalak-Bartkowiak, Monika Śliwowska, Adam Łoziak i Zbigniew Zieliński.Uniqa Polska ma nie tylko nowego prezesa, ale też nową siedzibę. Uniqa Real Estate zainwestowała 18 mln euro w budowę biurowca w stolicy. Firma przenosi z Łodzi do Warszawy biuro zarządu, dział sprzedaży, kontrolingu i marketingu (łącznie około 600 pracowników). W nowym budynku znajdzie się też miejsce na centrum likwidacji szkód.