Tymczasem okazuje się, że klienci krajowych TFI nie różnią się od zagranicznych odpowiedników – wynika z raportu opublikowanego przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami, European Fund and Asset Management Association (EFAMA) oraz International Investment Funds Association (IIFA).
Przez cały 2012 r. (raport został opublikowany w ubiegły piątek) najwięcej pieniędzy inwestorzy na całym świecie wpłacili do funduszy dłużnych. W sumie pozyskały one 72 proc. kapitału wpłaconego do wszystkich funduszy, czyli 828 mld euro.
Wartość wszystkich funduszy wzrosła w 2012 r. do 22,17 bilionów euro.
W końcówce roku, podobnie jak w Polsce, światowi inwestorzy zaczęli wpłacać pieniądze do funduszy akcji. Podczas gdy jeszcze w III kw. wypłacono z nich o 43 mld euro więcej niż do nich wpłacono, w IV kw. bilans sprzedaży był już dodatni i sięgnął 14 mld euro.
Z geograficznego punktu widzenia połowę (49 proc.) światowego rynku funduszy inwestycyjnych stanowią fundusze amerykańskie. Na drugim miejscu są europejskie (29 proc.). Kolejne pozycje zajmują Australia i Brazylia (po 6 proc.).