Możliwe, że pod koniec maja upubliczniony zostanie przegląd prawa dotyczącego systemu emerytalnego wraz z rekomendacjami zmian, nad którym pracuje resort pracy przy udziale innych ministerstw.
Wszystko jeszcze możliwe
Jak mówi Marek Bucior, wiceminister pracy, ważna dla przeglądu będzie m.in. najnowsza wieloletnia prognoza krocząca dochodów i wydatków funduszu emerytalnego, nad którą pracuje ZUS. Przegląd wynika z przepisów prawa. Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów, zapowiedział, że przynajmniej miesiąc zostanie przeznaczony na debatę na temat przeglądu. Jego zdaniem w sprawie OFE w grze są wszystkie warianty, nawet te najbardziej radykalne. – Myślę, że teraz jest czas, żeby o wielu wątkach funkcjonowania OFE rozmawiać. W ramach przeglądu systemu emerytalnego trzeba przeanalizować te wątki, a spektrum decyzji jest od: „nic nie zmieniać'' do „bardzo radykalnych działań" – powiedział w czasie debaty „Co dalej z OFE? Otwarte Fundusze emerytalne – problem do rozwiązania", zorganizowanej przez Uczelnię Łazarskiego.
– Bardzo głęboko trzeba przeanalizować i przedyskutować cztery wątki: wpływ OFE na wzrost gospodarczy, rynek kapitałowy, finanse publiczne – a ten aspekt był do tej pory najsłabiej analizowany – i wpływ OFE na wielkość emerytur – dodał.
Potrzebna dobrowolność
Czwartkowa debata o OFE była zdominowana przez przeciwników kapitałowej części systemu emerytalnego.
– Fundusze emerytalne nie mają nic wspólnego z rynkiem w sytuacji, gdy jest przymus przekazywania do nich pieniędzy. Należy je urynkowić – mówiła Jolanta Fedak, była minister pracy.