Zdaniem analityków Expander Advisors, listopad był świetnym czasem na inwestycje w jednostki funduszy inwestujących w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Japonii. Przebicie przez S&P500 bariery 1800 pkt. I ustanowienie historycznego maksimum, pozwoliło funduszom na osiągnięcie świetnych wyników. Wśród najlepszych funduszy japońskich znalazł się ING Japonia, który zarobił 5,4 proc. i PKO Akcji Rynku Japońskiego z wynikiem 3 proc. Wśród funduszy inwestujących w USA wyróżnił się Pioneer Akcji Amerykańskich, który wypracował w ciągu ostatnich 30 dni 4,2 proc. zysku.

Znacznie gorzej radziły sobie fundusze inwestujące w krajach rozwijających się. Zarówno Turcja, jak i Rosja zakończyły listopad pod kreską, co przyczyniło się do spadków wycen jednostek funduszy. przeciętna stopa zwrotu z funduszy akcji rosyjskich była ujemna i wyniosła -1,9 proc, natomiast akcji tureckich -2,7 proc.

Wśród polskich funduszy zaskakiwała słabość małych i średnich spółek, które w poprzednich czterech miesiącach przewodziły grupie najlepszych funduszowych inwestycji. 20 funduszy zdołało wypracować dodatnią stopę zwrotu.

- Uwagę zwraca jednak duża rozpiętość wyników, która między najlepszym a najgorszym funduszem wynosiła aż 3,2 pkt. proc. – zaznaczają eksperci Expandera i dodają: - Na wyróżnienie zasługują tylko dwa fundusze, którym udało się wypracować zyski przekraczające 3 proc. w skali miesiąca. Były to PKO Akcji Małych i Średnich Spółek oraz PKO Akcji Małych i Średnich Spółek Plus. Przeciętna stopa zwrotu w analizowanej grupie wyniosła 1,0 proc.

Nieco lepiej radziły sobie fundusze inwestujące w spółki o większej kapitalizacji. Tam przeciętna stopa zwrotu wyniosła już 1,6 proc, a najlepszy wynik wypracował Copernicus Akcji Dywidendowych, który zyskał 4,2 proc.