AOL - Time Warner

Aktualizacja: 06.02.2017 02:50 Publikacja: 11.01.2000 09:49

Największa fuzja w historii

Największy na świecie koncern świadczący usługi internetowe - America Online oraz potentat branży medialnej Time Warner poinformowały w poniedziałek o planach połączenia. Będzie to największa fuzja w historii światowego rynku kapitałowego. W drodze wymiany akcji AOL zaoferuje za akcje nowej spółki, która przyjmie nazwę AOL Time Warner i będzie mogła pochwalić się kapitalizacją ok. 350 mld USD, i roczną sprzedażą przekraczającą 30 mld USD, aż 185 mld USD w swoich papierach. Obie strony traktują jednak tę transakcję jako fuzję, a nie przejęcie. Udziałowcy AOL wejdą w posiadanie 55% walorów nowej firmy, natomiast akcjonariusze Time Warner 45%. Jest to pierwszy w historii tak duży sojusz koncernu medialnego i internetowego, w wyniku którego powstanie światowy potentat multimedialny.

szerzej czytaj str. 31

Pierwsza internetowo-medialna fuzja

AOL i Time Warner połączą siły

Największa na świecie firma świadcząca usługi internetowe - America Online Inc. - oraz światowy liderbranży medialnej i show-biznesu - Time Warner - ogłosiły plany fuzji.

W jej wyniku powstanie pierwszy na świecie koncern multimedialny o kapitalizacji sięgającej 350 mld USD, który przyjmie nazwę AOL Time Warner Inc. Jego roczne dochody powinny przekraczać 30 mld USD. Do fuzji ma dojść w drodze wymiany akcji, jednak stroną przejmującą będzie AOL, który zaoferuje ok. 185 mld USD w swoich papierach. Akcjonariusze Time Warner, który jest znacznie mniejszy od AOL, jeśli chodzi o wartość rynkową akcji (83 mld USD), otrzymają za każdy walor 1,5 akcji nowej spółki, podczas gdy udziałowcy AOL (kapitalizacja 163 mld USD) walory nowej firmy dostaną w stosunku 1:1. Dotychczasowi akcjonariusze AOL będą posiadać 55% akcji nowej firmy, natomiast udziałowcy Time Warner 45% walorów.Zaplanowana fuzja jest największa, jeśli chodzi o sektor usług internetowych oraz tradycyjnych usług medialnych. Ok. 20 mln klientów internetowych AOL uzyska w ten sposób dostęp za pośrednictwem sieci do programów telewizyjnych emitowanych przez Time Warner, filmów (Time Warner jest posiadaczem hollywoodzkiej wytwórni Warner Bros) oraz innych produktów medialnych, m.in. poczytnego tygodnika "Time". Z kolei America Online jest światowym liderem, jeśli chodzi o usługi internetowe. Należy do niego m.in. znany program do obsługi internetu Netscape Navigator.Ogłoszenie planów transakcji nastąpiło w czasie, gdy większość firm branży medialnej jest w trakcie reorganizacji działalności, aby sprostać wyzwaniom, jakie niesie ze sobą rozwój globalnej sieci komputerowej. Z drugiej strony, potentaci internetowi też zaintersowani są inwestycjami w branżę medialną.Time Warner już wcześniej samotnie próbował prowadzić ekspansję w internecie, która koncentrowałaby się na show-biznesie i mediach. Działalność tę prowadził pod nazwą Road Runner. Przed miesiącem poinformował o utworzeniu funduszu wartego 500 mln USD, który miał inwestować w media cyfrowe. Z kolei AOL już od kilku lat skupuje rywali internetowych, aby wyjść poza swoje tradycyjne usługi i skutecznie konkurować z największym rywalem -Yahoo! Inc. W grudniu ub.r. przejął m.in. w drodze wymiany akcji za 1,1 mld USD spółkę MapQuest.com. Inc., zajmującą się dostarczaniem w sieci komputerowej różnego rodzaju map i planów.Nowa spółka AOL Time Warner będzie dysponować tak znanymi markami, jak AOL, Time, CNN, CompuServe, Warner Bros, Netscape, Sports Illustrated, People, HBO, TNT, Cartoon Network, Digital City, Warner Music Group i inne.Steve Case, dotychczasowy prezes i dyrektor generalny America Online, zostanie prezesem zarządu nowej spółki, natomiast prezes i dyrektor generalny Time Warner - dyrektorem generalnym. Wiceprezesem będzie Ted Turner, dotychczasowy wiceprezes Time Warner, posiadacz 9% akcji tej spółki, bez którego zgody transakcja nie byłaby możliwa.Na wieść o fuzji szybko zaczęła rosnąć cena akcji obu spółek podczas wczorajszej sesji na giełdzie nowojorskidialnej, takich jak Pearson, Canal Plus czy Emi Group, poszły wyraźnie w górę.

Ł.K.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego