Centralną Tabelę Ofert może w ciągu kilku najbliższych miesięcy opuścić ok. 1/3 emitentów. CeTO zapewnia jednak, że więcej jest firm, które zadebiutują wkrótce na Tabeli Giełda ?drenuje? rynek pozagiełdowy, przyjmując pod swoje skrzydła małe spółki. CeTO, chcąc nie chcąc, ?zasiliło? warszawską giełdę grupą emitentów. Wyróżniają się w niej firmy sektora IT: Ster-Projekt, Szeptel i ? w mniejszym stopniu ? MacroSoft. Publiczną, ale pozagiełdową przeszłość mają także Gant, Leta i Pekabex. Epizod związany z Tabelą miała również nieobecna już na giełdzie Polisa.
Od początku istnienia CeTO notowane na niej firmy mają skłonność do w miarę szybkiego przenoszenia notowań na bardziej znaną i poważaną giełdę. Przyczyny są dwie: dla części spółek Tabela spełniła z powodzeniem rolę inkubatora, pozwalając im ?dojrzeć?, stać się bardziej znanymi i przyciągnąć uwagę inwestorów. Dobrym przykładem jest Szeptel. Także przedstawiciele Ster-Projektu podkreślają, że bez doświadczeń zdobytych na rynku pozagiełdowym szybki i udany debiut na GPW nie byłby możliwy.
Drugi powód jest bardziej złożony. Niemal wszystkie spółki narzekały i nadal narzekają na niską płynność akcji, choć dostrzegano, że nie jest to kwestia systemu obrotu na CeTO, lecz koncentracji kapitału w firmach, przy której nawet system market makerów niewiele może pomóc. Recepta na rozwiązanie tego kłopotu była jedna ? rozproszenie kapitału w drodze publicznej oferty.
Ponieważ jednak koszty i wymogi związane z taką ofertą do niedawna odpowiadały i w dużej mierze nadal odpowiadają kosztom oraz wymogom ofert spółek wchodzących na giełdę, logiczna więc była zmiana rynku notowań przy okazji emisji. Wprowadzenie pewnych szczególnych regulacji w zakresie ofert przeprowadzanych na rynku pozagiełdowym nie poprawiło sytuacji. Zdaniem CeTO, wymogi zostały nie tyle złagodzone, co ograniczono w niektórych przypadkach zakres informacji zawartych w prospekcie.
Niewątpliwie jednak Tabela ma w jednym od dawna rację ? zmiany były zdecydowanie niewystarczające. Nadal duża liczba spółek chce przejść na giełdę. Straty dla CeTO są oczywiste. Korzyści dla GPW są mniej wyraźne ? obecność małych spółek, o niskiej płynności, outsiderów nawet na rynku wolnym, nie jest zapewne tym, na czym giełdzie najbardziej zależy. Więcej w PARKIECIE