Przegląd prasy

Aktualizacja: 23.02.2017 06:15 Publikacja: 20.03.2007 09:04

Wiedomosti 19 marca 2007

Dyplomata i szpieg w banku

Były funkcjonariusz niemieckiego wywiadu oraz francuski dyplomata to nowi członkowie rady nadzorczej Wniesztorgbanku, drugiego co do wielkości pożyczkodawcy w Rosji. Matthias Warnig, będący obecnie prezesem spółki Nord Stream oraz Yves-Thibault de Silguy, który jest szefem rady nadzorczej budowlanego potentata Vinci, mają pomóc

rosyjskiemu bankowi w przygotowaniach do wejścia

na giełdę.

Warnig nie ukrywa, że łączą go bliskie stosunki z prezydentem Władimirem Putinem. Związki z władzami pomogły Niemcowi w rozkręceniu działalności Dresdner Banku w Rosji. Przez dłuższy czas z sukcesami kierował inwestycyjnym oddziałem pożyczkodawcy. Rok temu Warnig został prezesem Nord Stream, spółki, która zarządza budową Gazociągu Północnego, sztandarowej inwestycji Gazpromu.

Duże doświadczenie i niezłe kontakty z rosyjskimi władzami ma też Yves-Thibault de Silguy. Francuz współpracował z nimi w czasie budowy trasy szybkiego ruchu Moskwa-Sankt Petersburg. Vinci jest głównym wykonawcą projektu. Doświadczenie cudzoziemców ma pomóc firmie w giełdowym debiucie Wniesztorgbanku.

CHINA DAILY 19 marca 2007

Rekordowe zużycie energii

- Wraz ze znacznym wzrostem zysków i przy wciąż niskiej inflacji, gospodarka Chin rozwijała się w zeszłym roku w tempie 10,7 proc. Jednakże niska efektywność zużycia energii i surowców wciąż stanowi problem - twierdzi Ma Kai, przewodniczący Komisji Rozwoju Narodowego i Reform.

PKB Chin osiągnął w zeszłym roku 2,16 miliarda dolarów,

co stanowi ok. 5,5 proc. PKB całego świata. Kraj odpowiada tymczasem za 15 procent światowej konsumpcji energii, zużywając 30 procent stali i 54 procent cementu. Wśród powodów niskiej efektywności energetycznej są, według Ma, przyspieszona industrializacja i urbanizacja, energo- i materiałochłonna produkcja stymulowana procesami globalizacji ekonomicznej oraz model ekstensywnego wzrostu.

- Jesteśmy całkowicie świadomi, że jeśli model rozwoju

kraju nie zmieni się szybko, to daleko nie zajedziemy, mimo że przez jakiś okres chińska gospodarka może utrzymać szybkie tempo wzrostu - ostrzegł Ma. Stephan Roach,

główny ekonomista Morgana Stanleya, stwierdził, że jeśli kraj ma zredukować zanieczyszczenia produkowane przez energochłonny przemysł, to konieczne jest udane zrównoważenie gospodarki.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego