Chcą mieć 50 proc. rynku wódki w Polsce do 2009 r.

Aktualizacja: 23.02.2017 04:48 Publikacja: 21.03.2007 06:33

Central European Distribution Corporation przedstawiła w Nowym Jorku na CA IB Emerging Europe Conference 2007 plany dotyczące rozwoju. Jednym z podstawowych założeń jest poprawa rentowności poprzez sprzedaż produktów o wyższej marży. Będą to m.in. marki własne produkowane przez dwie firmy wytwarzające wódkę, należące do grupy: Polmos Białystok i Bols Polska.

W planach firmy, notowanej na GPW i Nasdaq, jest stworzenie własnego trunku, który można by zaliczyć do najwyższej kategorii (jakościowej i cenowej), top premium. Amerykanie nie mają w swoim portfelu wódki zaliczanej do tego segmentu, gdy tymczasem ostatnio to on najbardziej dynamicznie się rozwija w kraju. W 2006 r. wzrost sięgnął tu 25 proc. Inni producenci mają już luksusowe wódki, np. Wyborowa sprzedaje od dwóch lat Wyborową Exquiste w butelce zaprojektowanej przez jednego z czołowych architektów świata - Franka Gherego. Największy konkurent - Sobieski - od kilku miesięcy promuje swoją "top wódkę" Sobieski Estate. Należy przy tym zauważyć, że każdy z konkurentów przyszykował swoje propozycje przede wszystkim z myślą o eksporcie.

Sprzedaż własnych wyrobów za granicą również ma poprawić rentowność CEDC. Spółka właśnie odnowiła eksportową wersję opakowania Żubrówki. W ciągu pięciu lat chce, by sprzedaż jej najbardziej znanego produktu na rynkach poza Polską sięgnęła 7 mln butelek rocznie. Tymczasem w 2006 r. w kraju i za granicą sprzedano łącznie około 9 mln opakowań Żubrówki. Poza tym CEDC liczy, że wyeksportuje około 2 mln butelek innych wódek z własnego portfela.

Na wzrost marż ma wpłynąć też większy obrót importowanymi alkoholami w Polsce. W tej chwili CEDC ma wyłączność na sprowadzanie do Polski ok. 40 brandów zagranicznych win, piw i mocnych trunków, w tym takie marki, jak Metaxa, Jim Beam, Grant?s czy Campari. Zdaniem Williama Careya, prezesa alkoholowej firmy, na większe obroty wpłynie dynamiczny wzrost PKB w Europie Centralnej (szacowany przez spółkę na 4-5 proc. w 2007 r.), przekładający się na zainteresowanie klientów drogimi brandami.

W Polsce CEDC chce przejąć kontrolę nad połową rynku wódki do 2009 r. Obecnie ma ok. 30 proc. udziałów, mniej więcej tyle samo co Sobieski. Np. w segmencie popularnym (Absolwent, Żubrówka, Soplica) liczy na wzrost o 10 pkt proc., do 65 proc. Nowa marka top premium ma powstać jesienią 2007 r. i w ciągu dwóch lat zdobyć 30 proc. rynku.

- To ambitny, ale możliwy do realizacji plan. Szczególnie gdy weźmie się pod uwagę, jak dużą przewagę nad konkurencją ma CEDC, jeżeli chodzi o dystrybucję - Mówi Artur Iwański, analityk z Erste Banku. Sobieski rozbudowuje swoją sieć dystrybucji i z pewnością nie odda rynku. Ten raczej nie będzie gwałtownie rósł.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego