Przewidywane spowolnienie wymusza zagraniczną ekspansję

Aktualizacja: 23.02.2017 05:29 Publikacja: 22.03.2007 08:48

Jedna z największych hiszpańskich firm budowlanych Actividades de Construccion & Servicios (ACS) za 1,26 mld euro kupiła 25 proc. udziałów w Hochtief, niemieckiej spółce z tej samej branży. Przejęcie tego pakietu zmniejszy uzależnienie ACS od pogarszającej się koniunktury w budownictwie.

ACS kupiła te udziały od Augusta von Fincka, największego inwestora Hochtiefa. Płaciła 72 euro za papier, o 35 proc. więcej niż akcje te kosztowały 20 grudnia, kiedy von Finck po raz pierwszy ujawnił zamiar wyjścia z tej inwestycji.

Kurs akcji Hochtiefa w ciągu minionego półrocza wzrósł o 46 proc. w wyniku spekulacji, że ta największa niemiecka firma budowlana może stać się obiektem przejęcia. Zdaniem niektórych analityków, wczorajsza transakcja może być pierwszym etapem starań ACS o całego Hochtiefa. Wczoraj rzecznik hiszpańskiej spółki powiedział, że nie planuje ona w najbliższej przyszłości zwiększenia udziałów w firmie z Essen.

W komunikacie towarzyszącym informacji o transakcji ACS podkreślił, że jest ona platformą do przyspieszenia międzynarodowego rozwoju spółki. Stwierdzono też w nim, że Hochtief ma olbrzymi potencjał wzrostu i poprawy rentowności.

Po 10 latach dekoniunktury sytuacja na niemieckim rynku budowlanym wyraźnie się poprawiła. Dobre wyniki mają też zagraniczne oddziały spółki, zwłaszcza Leighton Holdings w Australii i Turner Corp. z siedzibą w Nowym Jorku.

Natomiast wydatki na budownictwo w Hiszpanii po kilkuletnim boomie wykazują oznaki spowolnienia. W tym roku mają wzrosnąć o 4 proc., w porównaniu z 6 proc. w 2006 r.

Transakcja ACS to najnowszy przykład zagranicznej ekspansji hiszpańskich spółek. W minionych trzech latach wydały one na fuzje i przejęcia ponad 280 mld USD. Telefonica za 35 mld USD kupiła spółkę o2, a Ferrovial wydał 19 mld USD na przejęcie też brytyjskiego operatora lotnisk BAA.

Bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego