Klucz do sukcesu: określić cel inwestycji
Są olbrzymie możliwości wyboru - człowiek, który posiada kapitał do zainwestowania, powinien najpierw uświadomić sobie cele, które chce osiągnąć za jego pomocą. Nie chodzi tu o oszacowanie stopy zwrotu. Maksymalizacja zysku, przy jednoczesnym spełnieniu innych dodatkowych warunków, wydaje się oczywista. Istotny jest cel, który chcemy osiągnąć za pomocą naszego kapitału i wypracowanego zysku. Kapitał będzie jedynie narzędziem, a jego pomnażanie procesem przybliżającym nas do celu. Takie podejście determinuje jednocześnie sposób postępowania w procesie inwestycyjnym. Nie można wykluczyć jednak przypadków, gdy celem samym w sobie jest inwestowanie i pomnażanie majątku w ten sposób. Wtedy kluczowe znaczenie ma satysfakcja czy wręcz przyjemność z sukcesów inwestycyjnych. Jednak dla zdecydowanej większości ludzi kapitał ma służyć jedynie zaspokajaniu innych potrzeb.
Od określenia celów zależy wiele parametrów inwestowania: horyzont czasowy inwestycji, dopuszczalne obsunięcie kapitału, przepływy pieniężne. Już w tym aspekcie cały proces inwestycyjny staje się tak wielowymiarowy, że trudno mówić o uniwersalnym modelu lokowania kapitałów. Sam parametr ryzyka inwestycyjnego nabiera zdecydowanie bardziej skomplikowanego charakteru, niż opisał to Markowitz (amerykański ekonomista, laureat Nagrody Nobla) w swoim klasycznym modelu budowy efektywnego portfela inwestycyjnego. Według teorii Markowitza, ryzyko utożsamiano ze zmiennością cen akcji. Tymczasem wcześniej opisane procesy społeczne wymagają zdecydowanie bardziej pogłębionego podejścia do zagadnienia ryzyka.
Trzy wymiary ryzyka
Ashvin B. Chhabra, dyrektor działu Strategii Zarządzania Majątkiem w Merrill Lynch, sklasyfikował ryzyko w trzech wymiarach: ryzyko osobiste, ryzyko rynku i ryzyko aspiracji. Każdy z nas chciałby jednocześnie uchronić się przed drastycznym spadkiem poziomu życia, zapewnić sobie przynajmniej obecny poziom życia, a najlepiej osiągnąć wyższy status majątkowy. Ostatni warunek jest najdalej idący. Oczywistym jest, że spełnienie go oznacza jednocześnie spełnienie dwóch pierwszych warunków. Ale, z drugiej strony, podjęcie ryzyka aspiracji oznacza również podjęcie ryzyk pośrednich - ryzyka osobistego i ryzyka rynku. Fiasko w realizacji naszych aspiracji może jednocześnie oznaczać fiasko w utrzymaniu dotychczasowego poziomu życia czy nawet zagrożenie drastycznym spadkiem tego poziomu.