Tomasz Galant
International MBA 2005
dyrektor generalny
w MAN Roland Polska Sp. z o.o.
Uporządkować wiedzę
Aktualizacja: 23.02.2017 01:03 Publikacja: 24.03.2007 13:50
Tomasz Galant
International MBA 2005
dyrektor generalny
w MAN Roland Polska Sp. z o.o.
Uporządkować wiedzę
Skończenie studiów inżynierskich wydaje się - zwłaszcza teraz - wystarczającą przepustką do kariery. Tomasz Galant po ich skończeniu przez 10 lat pracował na stanowiskach zarządczych w różnych korporacjach. Siedem lat spędził w ABB, dwa kolejne w TP SA, a następne trzy w RWE. Ten czas pokazał, że najbardziej poszukiwanym wykształceniem w firmach z segmentu B2B jest - także dla inżyniera - dodatkowe ukończenie studiów MBA. Takie są właśnie wymagania rynku pracy.
- Uznałem, że warto uporządkować różnorodną wiedzę, spiąć wszystkie dziedziny rozwoju kompetencji twardych w jednym spójnym, dobrym programie oraz skorzystać
z wymiany doświadczeń z ludźmi z innych branż - mówi.
Tomasz Galant pracuje w grupie MAN od roku. Posadź dyrektora generalnego dostał dzięki ukończeniu MBA. Było to warunkiem koniecznym przy rekrutacji na takie stanowisko. fot. arch./szkoła biznesu PW
Mirosław Suszek
Executive MBA 1998
dyrektor zarządzający UPC Polska
MBA to dobra inwestycja
Gdy zaczął studiować MBA, pracował jako kierownik projektu w Polkomtelu, następnie był dyrektorem hipermarketu Leroy Merlin.
- EMBA w Szkole Biznesu PW to była dla mnie dobra inwestycja. Zdobyta wiedza
pomogła mi zmienić kilkukrotnie stanowisko,
a każda zmiana oznaczała większy zakres
odpowiedzialności i wyższe wynagrodzenie.
Od kilku lat Mirosław Suszek jest dyrektorem zarządzającym w UPC Polska.
To największy dostawca telewizji kablowej, szerokopasmowego dostępu do internetu oraz cyfrowej telefonii.
- Okres studiów nie był łatwy - mówi.
- Pogodzenie intensywnej nauki i pracy
wymaga sporego zaangażowania..., ale daje
dużo satysfakcji i możliwości poznania
ciekawych ludzi. Szczególnie dobrze
pamiętam pracę zespołową nad studiami
przypadków. Generalnie uważam,
że jest to jedna z największych zalet
tego typu studiów. fot. arch./szkoła biznesu PW
Janusz Dziurzyński
International MBA 1995
dyrektor IT, członek zarządu
Procter & Gamble
Nic nie wiedział o firmie,
którą teraz zarządza
- Kiedy w 1994 roku skończyłem studia na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Inżynierii Środowiska, czułem ogromny niedosyt wiedzy ekonomicznej, finansowej i marketingowej. Chyba najlepiej zilustruje to fakt, że w tym czasie nawet nie wiedziałem o istnieniu firmy Procter & Gamble - mówi Janusz Dziurzyński.
Na seminarium organizowane przez P&G trafił zupełnie przypadkowo. Trochę z ciekawości, a trochę z chęci sprawdzenia się złożył ofertę pracy w dziale IT. Sam nie wie dlaczego, bo nie był przecież informatykiem. Jednak to dział wyjątkowy, gdyż łączą się w nim wszystkie procesy zachodzące w firmie. Pracował wtedy na część etatu, równocześnie studiując MBA. Zaczął od projektu systemów produkcyjnych, informatyzował dział obsługi klienta, był odpowiedzialny za wdrożenie części finansowo-księgowej systemu SAP. W roku 1998 został menedżerem IT na Polskę i kraje bałtyckie. Po trzech latach przyszedł awans do centrali w Genewie.
- W październiku 2004 roku wróciłem do kraju, aby przejąć jedno ze strategicznych centrów globalnych usług w Warszawie. Awans na associate director, jak również odpowiedzialność za zespół składający się z ponad stu fachowców czynią tę pracę ekscytującą, zwłaszcza że jestem pierwszym Polakiem i drugim menedżerem z Europy Środkowej na takim stanowisku w P&G - mówi. fot. arch./szkoła biznesu PW
Anna Maj
International MBA 2000
assistant vice president w banku Clariden Leu
Unikalne połączenie
wyobraźni i dyscypliny
Czy ktoś, kto skończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na UW, interesuje się projektowaniem i dekoracją wnętrz,- Dzięki studiom humanistycznym uzyskałam szerszą perspektywę spojrzenia na biznes. Wybór programu MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej był świetną decyzją. Jestem pewna, że połączenie wykształcenia humanistycznego i biznesowego to także unikalne połączenie wyobraźni i dyscypliny - mówi Anna Maj.
Drogę zawodową zaczęła od bankowości w Citibanku. Niedługo później w Polskiej Telefonii Cyfrowej nadzorowała projekty związane z mobilną telewizją.
- Te projekty były najciekawszymi w mojej dotychczasowej karierze. Odpowiadałam za kontent multimedialny, w tym mobilną telewizję, wideo oraz serwisy informacyjne. Słowem, za innowacyjne produkty. Dawało mi to poczucie, że tworzy się coś zupełnie nowego na polskim rynku telekomunikacyjnym, że wyznacza się trendy.
Niedawno zaczęła pracę w banku Clariden Leu w Londynie, zajmującym się private banking, ramieniem grupy Credit Suisse. Odpowiada tam za rozwój biznesu i relacje z klientami z Europy Środkowo-Wschodniej. W planach ma otwarcie, a potem prowadzenie przedstawicielstwa w Warszawie. fot. Andrzej Cynka
Adam
Kiriczok
Executive MBA 2002
prezes firmy
Stump-Hydrobudowa
Po nowe horyzonty
Jeszcze w 1997 roku spółka, której był jednym ze wspólników, Hydrobudowa-Bis wykonująca specjalistyczne prace fundamentowe, chyliła się ku upadkowi. Rynek wciąż się kurczył. Kiedy w 2001 roku nadszedł kryzys, nikt w firmie nie znał odpowiedzi na pytanie, co dalej. To właśnie dzięki studiom MBA - sfinansowanym przez firmę - Adam Kiriczok uratował ją od bankructwa. Zaczął szukać zagranicznego inwestora i znalazł go. Jedną z najbardziej liczących się w Niemczech firm z tej samej branży Stump Spezialtiefbau GmbH, która planowała otworzenie oddziału w Polsce i zamierzała... wyprzeć z rynku Hydrobudowę.
- Zainspirowany jednym z licznych case study omawianych podczas zajęć oraz w zgodzie z wcześniejszym zamysłem zarządu Hydrobudowy zaproponowałem Niemcom przejęcie większościowego pakietu naszej firmy. Przedstawiłem liczne plusy tego rozwiązania, spośród których najsilniejszym było ograniczenie ryzyka inwestycji: przejmując nas pozbywali się jednego z konkurentów, jednocześnie nabywając znaną na rynku warszawskim markę, zespół doskonałych fachowców oraz szeroką i popartą wieloletnim doświadczeniem wiedzę o rynku polskim. Korzyścią Hydrobudowy miało być skorzystanie z zasobów oraz know-how tej firmy. Zarząd firmy Stump Spezialtiefbau po stosunkowo krótkim namyśle kupił mój pomysł - mówi Adam Kiriczok.
Firma nie tylko nie upadła, ale - po restrukturyzacji - wciąż się rozrasta. Zasięgiem obejmuje całą Polskę, stając się jednym z głównych graczy w branży.
fot. Andrzej Cynka
Oprac. RAM
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Przedsiębiorstwa w Polsce doświadczyły wzrostu kosztów działalności i musiały sobie z nimi radzić, często odkładając inwestycje w ICT. Czy ograniczając wydatki na ten cel firmy postępowały racjonalnie?
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Better Europe EuSEF ASI, czyli fundusz na rzecz przedsiębiorczości społecznej, to nowe przedsięwzięcie, kierowane przez Ludwika Sobolewskiego, byłego prezesa giełd papierów wartościowych w Warszawie i w Bukareszcie. Fundusz ma wspierać odbudowę Ukrainy.
Dane o inflacji w listopadzie oraz bilansie płatniczym i obrotach handlu zagranicznego w październiku, ostatnie notowanie akcji Novity z prawem do nadzwyczajnej dywidendy. Oto co wydarzy się dziś w biznesie i gospodarce w Polsce oraz na świecie.
Kluczowe dla zapewnienia mocy do produkcji energii elektrycznej bloki gazowe już pod koniec lat 20, nie wygrały aukcji rynku mocy na 2029 r. i na bazie tego systemu wsparcia nie powstaną. Będą mogły uczestniczyć w kolejnych przyszłorocznych aukcjach. Wygrały inne konkurencyjne cenowo technologie. Znamy póki co wstępne wyniki tejże aukcji.
W 2025 r. w Polsce należy spodziewać się umiarkowanego wzrostu gospodarczego. Jednym z wyzwań będzie wymagające otoczenie – wskazują Radosław Cholewiński, członek zarządu Skarbiec TFI, oraz Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku.
Europejski rynek skończył dzisiejszą sesję z marginalnymi wzrostami. DAX zyskał 0,1%, szwajcarski SMI notuje prawie 0,3% wzrost, a włoski IT40 zyskał prawie 0,4%.
Czwartkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się spadkami głównych indeksów. WIG20 stracił 0,85 procent z licznikiem obrotu pokazującym blisko 1,44 mld złotych, gdy indeks szerokiego rynku oddał 0,77 procent przy przeszło 1,70 mld złotych obrotu.
Druga spadkowa sesja na GPW. WIG20 stracił w czwartek prawie 0,9 proc. i był jednym z najsłabszych indeksów w europejskiej stawce.
Pod koniec czwartkowej sesji notowania platformy handlowej zniżkują o 4,5 proc., do 28,73 zł. Wygląda na to, że Allegro wraca do spadków.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało kwotę maksymalnej wpłaty na indywidualne konta emerytalne (IKE) oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) w 2025 r. Jak co roku, poszły one w górę.
Kluczowe dla zapewnienia mocy do produkcji energii elektrycznej bloki gazowe już pod koniec lat 20, nie wygrały aukcji rynku mocy na 2029 r. i na bazie tego systemu wsparcia nie powstaną. Będą mogły uczestniczyć w kolejnych przyszłorocznych aukcjach. Wygrały inne konkurencyjne cenowo technologie. Znamy póki co wstępne wyniki tejże aukcji.
W 2025 r. w Polsce należy spodziewać się umiarkowanego wzrostu gospodarczego. Jednym z wyzwań będzie wymagające otoczenie – wskazują Radosław Cholewiński, członek zarządu Skarbiec TFI, oraz Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku.
Europejski rynek skończył dzisiejszą sesję z marginalnymi wzrostami. DAX zyskał 0,1%, szwajcarski SMI notuje prawie 0,3% wzrost, a włoski IT40 zyskał prawie 0,4%.
Czwartkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się spadkami głównych indeksów. WIG20 stracił 0,85 procent z licznikiem obrotu pokazującym blisko 1,44 mld złotych, gdy indeks szerokiego rynku oddał 0,77 procent przy przeszło 1,70 mld złotych obrotu.
Druga spadkowa sesja na GPW. WIG20 stracił w czwartek prawie 0,9 proc. i był jednym z najsłabszych indeksów w europejskiej stawce.
Pod koniec czwartkowej sesji notowania platformy handlowej zniżkują o 4,5 proc., do 28,73 zł. Wygląda na to, że Allegro wraca do spadków.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało kwotę maksymalnej wpłaty na indywidualne konta emerytalne (IKE) oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) w 2025 r. Jak co roku, poszły one w górę.
Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową (traktowaną obecnie jako główna) o 25 pb., do poziomu 3 proc. Było to zgodne z prognozami analityków.
Prace idą zgodnie z planem i budżetem. W II kwartale 2025 r. będą kolejne informacje dotyczące skuteczności leku - zapowiedzieli podczas dzisiejszej konferencji przedstawiciele Ryvu.
S&P Global Ratings obniżył prognozę PKB w Polsce o 0,1 pkt proc. (wobec oczekiwań z listopada) do 3,1% w 2025 r. oraz pozostawił bez zmian prognozę na 2026 r. na poziomie 2,9%. Prognozy dla większości państw Europy Środkowo-Wschodniej są stabilne, jednak potencjalna eskalacja napięć handlowych i geopolitycznych pod rządami nowej administracji amerykańskiej zaciemnia perspektywy makroekonomiczne.
Mercator Medical chce zainwestować w nieruchomości 150 mln zł w przyszłym roku, poinformowała prezes Monika Żyznowska. Zapowiedziała, że inwestycja w już zakupione kamienice w Krakowie rozpocznie się na przełomie 2025 i 2026 r.
Noble Securities zdecydowało o obniżeniu prowizji za handel funduszami ETF na GPW. Wcześniej podobne decyzję podjęło BM Alior Banku oraz BM mBanku.
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku. Czas więc na podsumowania i prognozy na 2025 r. Tym razem w Parkiet TV przyjrzymy się polskiej gospodarce. Start rozmowy o godz. 12.00. Gośćmi Przemysława Tychmanowicza będą Radosław Cholewiński, członek zarząd Skarbiec TFI oraz Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku. Naszych rozmówców spytamy m.in.:
Sąd w Krakowie ogłosił upadłość spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina. To od niej zaczął się szybki wzrost i upadek Janusza Palikota.
Jeden z akcjonariuszy postanowił upłynnić część posiadanych walorów wykorzystując trwający od dłuższego czasu trend wzrostowy notowań touroperatora.
Rząd zapowiada, że w pierwszym kwartale 2025 roku przedstawi kompleksowy program mieszkaniowy. Minister rozwoju Krzysztof Paszyk potwierdził, że program obejmie różnorodne formy wsparcia, od budownictwa komunalnego po własnościowe, jednak szczegóły wciąż są przedmiotem negocjacji.
Po wczorajszej potężnej przecenie, dziś inwestorzy nadal wyprzedają akcje 11 bit studios. Mocno tanieją też inne studia. WIG-gry traci już 6 proc.
Zyski gdańskiej grupy odzieżowej w trzecim kwartale br. nie urosły. To efekt przyspieszenia rozwoju zarządzonego przez założyciela. W 2025 r. firma ma pędzić. Jej sieć sprzedaży ma urosnąć o 35-40 proc.
Na warszawskiej giełdzie po raz kolejny przewagę mają niedźwiedzie. Czy popytowi uda się wyprowadzić kontrę?
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obciął główną stopę procentową o 50 pb. , do poziomu 0,5 proc. Analitycy spodziewali się wcześniej cięcia tylko o 25 pb.
Ostatni miesiąc w roku to oczywiście czas podsumowań. Takie podsumowanie zaprezentował nam Szwajcarski Bank Centralny, natomiast po południu będzie to Europejski Bank Centralny.
Stało się to, gdy akcje Tesli osiągnęły nowy ATH. Od zwycięstwa Trumpa majątek Muska wzrósł o 66 proc. Jego startup SpaceX jest wyceniany na 350 miliardów dolarów po niedawnej sprzedaży akcji.
Oczy inwestorów były wczoraj zwrócone na USA, gdzie publikowano dane o inflacji. Ta wypadła zgodnie z oczekiwaniami, ale szyki popsuł inwestorem Orlen.
Przy rekordowych zyskach w 2024 r. akcjonariusze banków mogą liczyć na wypłaty liczone łącznie w dziesiątkach miliardów złotych. W przeliczeniu na akcję największe mogą być dywidendy Santander BP czy ING BSK – prognozują analitycy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas