Na ofertę złożoną przez PBG odpowiedzieli już właściciele 66 proc. akcji Hydrobudowy 9. Giełdowa spółka za papiery poznańskiej firmy budowlanej, specjalizującej się w robotach z segmentu ochrony środowiska, płaci po 5,78 zł (czyli 80 mln zł za 100 proc.). Umowy podpisywane przez PBG z dotychczasowymi akcjonariuszami "dziewiątki" mają charakter warunkowy. Zgodę na przejęcie poznańskiej firmy musi bowiem jeszcze wydać prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Na razie tandem, nie trio
Przejęcie Hydrobudowy 9 to niejedyne zmiany, które się szykują w grupie PBG w segmencie ochrony środowiska. Na początku kwietnia odbędą się zgromadzenia akcjonariuszy Hydrobudowy Włocławek i giełdowej Hydrobudowy Śląsk, które mają zaakceptować połączenie obu firm. Fuzja zostanie przeprowadzona poprzez przeniesienie całego majątku katowickiej spółki na firmę z Włocławka. Taki powiększony podmiot (przyjmie nazwę Hydrobudowa Polska) ma następnie "powrócić" na GPW. Prace nad prospektem emisyjnym już trwają, a transakcja ma być sfinalizowana jeszcze w tym półroczu.
Nowy podmiot wchłonie następnie toruński Metorex, również należący do grupy PBG.
Czy do konsolidacji spółek zależnych PBG włączy się również Hydrobudowa 9? Jerzy Wiśniewski, prezes i główny akcjonariusz PBG, odpowiada, że jeszcze nie teraz. Nie wyklucza jednak takiego kroku w przyszłości. Wskazuje, że Hydrobudowa 9 wielkością będzie zbliżona do połączonych Hydrobudów z Włocławka i Katowic. - Aby ustalić właściwy, niebudzący kontrowersji, parytet wymiany akcji, najlepiej by było, aby wyznaczył go sam rynek - wskazuje J. Wiśniewski. Dlatego nie wyklucza, że poznańska firma również trafi na GPW i dopiero wówczas zostanie podjęta decyzja o jej ewentualnej fuzji z Hydrobudową Polska. - Wszystkie kroki w tej sprawie na pewno będą konsultowane z zarządami spółek i inwestorami finansowymi, będącymi znaczącymi akcjonariuszami PBG - zaznacza prezes Wiśniewski.