Akcje giełdy z dywidendą

Giełda Papierów Wartościowych będzie mogła płacić dywidendę swoim akcjonariuszom - tak proponuje resort skarbu. MSP liczy, że takie rozwiązanie zwiększy liczbę chętnych na zakup udziałów warszawskiego parkietu

Aktualizacja: 22.02.2017 22:33 Publikacja: 27.03.2007 08:45

Ministerstwo Skarbu Państwa chce, aby Giełda Papierów Wartościowych mogła wypłacać dywidendę - dowiedział się "Parkiet". Ma to zachęcić potencjalnych akcjonariuszy do kupienia akcji warszawskiego parkietu.

Aby możliwa była wypłata zysku, konieczne są zmiany w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi. Projekt jej nowelizacji jest już gotowy - 20 marca zaakceptował go rząd. Tyle że w przygotowanej przez Ministerstwo Finansów propozycji zmiany przepisów nadal widnieje zapis, że w okresie, gdy Skarb Państwa jest większościowym udziałowcem GPW, nie płaci ona dywidendy. Pomysł, aby dać akcjonariuszm giełdy prawo do części zysku tej spółki, został więc zgłoszony przez MSP już w trakcie prac nad nowelizacją w Kancelarii Premiera albo w trakcie posiedzenia rządu.

Jednak zanim dojdzie do sprzedaży części akcji giełdy, Skarb Państwa musi zdecydować, czy przedłuży współpracę z konsorcjum doradzającym w tym procesie. Umowa w tej sprawie została podpisana 7 kwietnia 2005 roku i obowiązuje przez dwa lata. W skład konsorcjum wchodzą McKinsey & Company Poland, Centralny Dom Maklerski Pekao i Ernst & Young Audit. - Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku tygodni - usłyszeliśmy w Wydziale Komunikacji Społecznej resortu.

Dotychczas w ramach swoich obowiązków konsorcjum doradcze przeprowadziło analizę przedprywatyzacyjną Giełdy Papierów Wartościowych. Obejmowała ona między innymi analizę sytuacji prawnej majątku GPW, perspektywy rozwoju giełdy, jej pozycję i wpływy na rozwój polskiego rynku kapitałowego oraz szacowanie wartości tej spółki i opracowanie wariantowych strategii prywatyzacji. Giełda zapłaciła za to 1,22 mln zł.

W grudniu 2006 r. Ministerstwo Skarbu Państwa zleciło aktualizację opracowania. Nie udało się nam jednak dowiedzieć, jakie zmiany się w nim pojawiły.

Oczekiwania Ministerstwa Skarbu Państwa wobec Giełdy Papierów Wartościowych

Skarb Państwa jest akcjonariuszem giełdy i w związku z tym zawsze będzie dążył do jej rozwoju, jak również do zwiększenia wartości samej spółki. W związku z powyższym planowane są między innymi prywatyzacje spółek poprzez wprowadzenie ich na GPW.

GPW powinna skoncentrować się na przekształceniu w wiodącą giełdę regionu. Musi uzyskać bardziej międzynarodowy charakter przez aktywną politykę przyciągania na parkiet spółek z regionu.

Najpilniejszą sprawą jest zwiększenie konkurencyjności

polskiego rynku kapitałowego - w zakresie regulacyjnym,

wartości i jakości przedsiębiorstw notowanych na giełdzie,

zapewnienia odpowiedniej podaży dla inwestorów, w tym zwłaszcza inwestujących środki ogółu społeczeństwa - funduszy inwestycyjnych i emerytalnych. Inne giełdy starają się o to samo. Rynki kapitałowe w Unii Europejskiej ostro ze sobą konkurują. Giełda musi tej konkurencji sprostać.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego