MSP: Debiut ZA Tarnów na GPW obejmie akcje podwyższeniowe i SP

Warszawa, 27.03.2007 (ISB) - Oferta publiczna Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach odbędzie się - zgodnie z zapowiedziami - w tym roku, a inwestorzy będą mogli nabyć zarówno akcje Skarbu Państwa, jak i walory pochodzące z nowej emisji, poinformował we wtorek wiceminister skarbu Paweł Szałamacha.

Aktualizacja: 23.02.2017 01:40 Publikacja: 27.03.2007 14:20

"Oferta ZA Tarnów będzie mieszania" - powiedział Szałamacha podczas konferencji prasowej.

Dodał, że to, ile walorów będzie sprzedawał Skarb Państwa, a ile sama spółka z nowej emisji akcji, będzie zależało od wyceny firmy.

Nowa emisja będzie znacznie niższa niż kwota nakładów inwestycyjnych, do których zobowiązał się kandydat na inwestora w Tarnowie w rokowaniach prowadzonych w ub. roku, powiedział też wiceminister. Przypomniał, że wówczas zadeklarowane inwestycje wynosiły ok. 400 mln zł i miały być zrealizowane w ciągu pięciu lat.

"Nowa emisja Tarnowa będzie znacznie mniejsza, ponieważ spółka może finansować inwestycje także z długu" - powiedział Szałamacha.

W ub. tygodniu Szałamacha mówił, że debiut giełdowy Tarnowa jest możliwy jeszcze jesienią, a kapitalizacja na GPW wyniesie nie mniej niż 600 mln zł.

Skarb Państwa posiada 100% akcji Nafty Polskiej. Obecnie Nafta Polska ma po 80% akcji ZA Tarnów i ZA Kędzierzyn. Po planowanej na ten rok likwidacji Nafty Polskiej walory tych spółek trafią bezpośrednio do Skarbu Państwa.

W październiku zeszłego roku MSP uznało, że ceny oferowane przez niemiecką firmę Petro Carbo Chem (PCC) za 80% akcji Tarnowa i Kędzierzyna są zbyt niskie i postanowiło, że w związku z tym ich sprzedaż nie dojdzie do skutku. (ISB)

tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego