Coraz więcej chętnych do poprawiania prawa

Resort gospodarki zapowiada wprowadzanie ułatwień dla przedsiębiorców. Tymczasem w Kancelarii Premiera powstaje zespół, który zajmie się prawie tym samym. Konkurencja?

Aktualizacja: 22.02.2017 22:02 Publikacja: 29.03.2007 09:58

Przedsiębiorca ma mieć prawo - mówi Piotr Woźniak, minister gospodarki, przedstawiając "dotychczasowe osiągnięcia Polski" w reformowaniu regulacji dotyczących warunków gospodarowania.

Na razie do osiągnięć można zaliczyć trwające ponad rok przygotowania: udział Polski w przeglądzie prawa prowadzonym przez OECD i UE, pierwsze pomiary uciążliwości przepisów czy opracowanie wytycznych do dobrej Oceny Skutków Regulacji i szkolenia dla urzędników. - Dynamicznie ruszyliśmy, teraz wrzucamy drugi bieg! - możemy przeczytać w materiałach przedstawionych przez resort gospodarki.

No i co dalej?

Przy MG działa międzyresortowy zespół ds. nowoczesnych regulacji gospodarczych. O szansach powodzenia prac tego zespołu nie są przekonani nawet posłowie PiS. - Czy resortowi gospodarki uda się wziąć przedstawicieli innych resortów "za łby" i nimi pokierować? Może lepiej byłoby te działania jakoś wzmocnić - zastanawia się Artur Zawisza. - Niedawno premier Kaczyński, wspólnie z wiceministrem Krupińskim, ogłosili "pakiet Kluski". W jego skład wchodzi projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. To jest coś równoległego do działań MG. Tymczasem nikt nie wspomina, że wokół podobnego przedstawianego wcześniej przez MG projektu trwały kilkumiesięczne spory z Ministerstwem Finansów - dodaje.

Zdaniem innego posła PiS, Antoniego Mężydły, należy domagać się, aby ośrodkiem koordynującym reformę regulacji gospodarczych była Kancelaria Premiera. - Przy wprowadzaniu takiego programu liczą się nie tylko cechy osobowe, ale też pewne działania polityczne, które należy podjąć - mówi. - Mocno się w to zaangażowałem, ale reforma regulacji nie jest moim "występem solowym". To program zatwierdzony przez rząd - odpowiada minister Piotr Woźniak.

Z tą zagadką do premiera

Okazuje się jednak, że tak naprawdę nikt nie wie, kto ma wieść prym w reformie prawa dla przedsiębiorców. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, gotowy jest już projekt zarządzenia, który powoła do życia działający przy Kancelarii Premiera zespół ekspertów ds. deregulacji gospodarczych. Jego głównym celem ma być wprowadzenie tzw. gilotyny regulacyjnej, polegającej na radykalnym ograniczeniu liczby uciążliwych dla przedsiębiorców przepisów.

Kiedy premier podpisze zarządzenie? Być może niedługo, ale nie wiadomo dokładnie kiedy. Nie można też jednoznacznie powiedzieć, kto z przedstawicieli MG wejdzie w skład zespołu tnącego złe przepisy. Ani jak po powstaniu tej grupy potoczą się losy programu prowadzonego przez resort.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego