BIEC: Marcowy wskaźnik rynku pracy sugeruje kontynuację pozytywnego trendu

Warszawa, 30.03.2007 (ISB) - Wskaźnik rynku pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o zmianach wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia systematycznie spada od października 2006 roku, co oznacza, że stopa bezrobocia powinna również się zmniejszać, wynika z opublikowanego w piątek raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Aktualizacja: 23.02.2017 02:00 Publikacja: 30.03.2007 09:56

"Najprawdopodobniej mamy już za sobą okres sezonowego (zimowego) wzrostu liczby bezrobotnych. [?] W najbliższych miesiącach zapotrzebowanie na pracowników sezonowych będzie wzrastać" - pisze BIEC.

BIEC podaje, że nastroje przedsiębiorców cały czas się poprawiają. Wzrasta portfel zamówień, a w konsekwencji rośnie również przekonanie o konieczności zwiększania zatrudnienia.

Wzrost zapotrzebowania na pracę wyraża się również coraz większą liczbą publikowanych ofert pracy, zarówno tych trafiających do powiatowych urzędów pracy, jak i do gazet.

"Pozytywną tendencją jest fakt, że wymaganiom pracodawców coraz bardziej odpowiadają umiejętności potencjalnych pracowników" - pisze BIEC.

Z drugiej strony, negatywnym zjawiskiem jest cały czas przedkładanie emigracji zarobkowej nad pracę w Polsce.

"W rezultacie popyt w niektórych sektorach (w szczególności w budownictwie) pozostaje niezaspokojony" - czytamy w raporcie.

Pozytywne tendencje na rynku pracy, zdaniem ekspertów BIEC, potwierdza również liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn zakładu pracy, która obniża się w stałym tempie już od dłuższego czasu. (ISB)

dag/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego