Ryanair zdominuje niebo - obawia się Komisja Europejska

Aktualizacja: 22.02.2017 23:53 Publikacja: 31.03.2007 10:19

Największy tani przewoźnik lotniczy w Europie może mieć spory problem ze zrealizowaniem transakcji przejęcia linii Aer Lingus, za które zaproponował 1,5 miliarda euro.

Sporo zastrzeżeń w związku z tym przejęciem zgłosiła Komisja Europejska - wynika z informacji agencji prasowych. Urzędnicy w Brukseli obawiają się, że połączenie dwóch największych linii lotniczych z Irlandii zmniejszy konkurencję na krajowym rynku i ograniczy możliwości uruchamiania nowych połączeń z Zielonej Wyspy do innych państw Starego Kontynentu. Ryanair obsługuje 43 proc., a Aer Lingus 37 proc. ruchu lotniczego między Dublinem a innymi portami w Europie. Obie linie latają z irlandzkiej stolicy do 37 miast.

Ryanair ogłosił plan wrogiego przejęcia Aer Lingus w październiku zeszłego roku. Zgromadził wtedy trochę ponad 19 proc. akcji rywala i za resztę chciał płacić po 2,80 euro. Trochę ponad miesiąc później informował, że ma już ponad jedną czwartą papierów.

Wprawdzie oferta od tamtego czasu wygasła - właśnie dlatego, że postanowiła jej się bliżej przyjrzeć Komisja Europejska - ale dyrektor generalny taniego przewoźnika Michael O?Leary zapowiedział, że ponowi propozycję, o ile zdobędzie dla transakcji przychylność władz antymonopolowych. Sporo nadziei wiązał z zatwierdzeniem 22 marca przez Unię Europejską porozumienia o "otwartym niebie" z USA, które ma zwiększyć konkurencję na rynku.

Komisja, stojąca na straży wolnej konkurencji we Wspólnocie, ma wydać werdykt w sprawie połączenia Ryanaira z Aer Lingus przed 13 czerwca. Najpierw Ryanair będzie miał okazję wysłuchać jej zarzutów i ustosunkować się do nich. Nieoficjalnie wiadomo, że Ryanair zgodził się pójść na ustępstwa - zaoferował m.in. odsprzedaż tzw. okienek startów i lądowań na lotniskach.

Ani rzecznicy Komisji, ani Ryanaira nie chcieli wypowiadać się na temat agencyjnych przecieków. Akcje taniego przewoźnika spadły o 1,7 proc., a Aer Lingus nawet o ponad 3 proc. Rząd Irlandii oraz pracownicy Aer Lingus, razem mający prawie 40 proc. papierów firmy, są przeciwni przejęciu.

Bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego