Inwestycje w centra badawcze, platformy usług elektronicznych dla przedsiębiorstw i wdrażanie nowych technologii planuje wspierać Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Wczoraj ministerstwo zaprezentowało listę 95 kluczowych projektów dla Programu Innowacyjna Gospodarka. Jako szczególnie istotne dla realizacji celów rozwojowych państwa nie muszą konkurować o pieniądze z innymi projektami.
Łączna wartość inwestycji do 2013 roku ma wynieść ponad 2,1 mld euro. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na badania naukowe i rozwój niezbędnej do tego infrastruktury. 390 mln euro pochłonie rozbudowa centrów technologicznych w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. W tym ostatnim mieście ma też powstać Europejski Instytut Technologiczny.
38 projektów będzie ukierunkowanych na budowę i rozwój społeczeństwa informacyjnego. W 2010 roku ma powstać Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych. Najdroższy ze wszystkich jest projekt Ministerstwa Zdrowia. Za 200 mln euro powstanie system umożliwiający m.in. internetową rezerwację badań przez pacjentów, wgląd w historię leczenia i większą kontrolę nad wykorzystaniem pieniędzy NFZ. Ponadto w 2013 roku większość posiadanych przez nas dokumentów ma być zastąpiona przez jedną kartę elektroniczną. Oddzielnym dokumentem będzie tylko paszport. Standardem ma być rozliczanie się z fiskusem za pośrednictwem internetu. Rozwój usług elektronicznych zapowiadają m.in. ministerstwa gospodarki, pracy oraz środowiska.
Po odbyciu konsultacji społecznych listę musi zatwierdzić rząd. Prawdopodobnie nastąpi to na początku maja i wtedy rozpocznie się realizacja inwestycji. W przypadku projektów powyżej 50 mln euro (jest ich 8) wymagana jest także zgoda ze strony UE. - Komisja Europejska planuje zatwierdzić projekty w październiku. Będziemy dążyć do skrócenia tego terminu - zapowiedział wiceminister Tomasz Nowakowski.