Frankfurter Rundschau 5 kwietnia 2007
Niemcy chcą mniej pracować
Większość pracujących Niemców uważa się za bardzo
zapracowanych i wolałaby wcześniej wychodzić z firmy.
Wielu jest gotowych zaakceptować przy tym nawet
Aktualizacja: 22.02.2017 15:52 Publikacja: 06.04.2007 09:24
Frankfurter Rundschau 5 kwietnia 2007
Niemcy chcą mniej pracować
Większość pracujących Niemców uważa się za bardzo
zapracowanych i wolałaby wcześniej wychodzić z firmy.
Wielu jest gotowych zaakceptować przy tym nawet
proporcjonalnie niższe wynagrodzenie. To wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 20 tys. ludzi przez niemiecki
instytut ds. badań nad gospodarką DIW. Obecnie mężczyźni, łącznie z nadgodzinami, pracują średnio 42 godziny tygodniowo. Chcieliby natomiast siedzieć w firmie tylko 39 godzin. Panie, które teraz statystycznie są w pracy 32 godziny tygodniowo, chciałyby spędzać w niej o dwie godziny mniej. Mężczyźni pracują obecnie praktycznie tak samo długo jak w latach 90. Kobiety zaś nie mogą narzekać, bo tygodniowo spędzają przeciętnie w firmie o cztery godziny mniej niż w połowie poprzedniej dekady. Dotyczy to przede wszystkim pań ze wschodnich landów.
DIEŁO 5 kwietnia 2007
Zagrożenie dla Odessa-Brody
Rurociąg Konstanca-Triest, którym kaspijska ropa ma płynąć do Europy, może zaszkodzić rurze na trasie Odessa-Brody. Zdaniem ekspertów, jeśli dojdzie do realizacji projektu dostaw paliwa z rumuńskiego terminalu do włoskiego naftoportu, to Odessa-Brody może stać się nieopłacalnym przedsięwzięciem. Władimir Omelczenko, analityk Centrum Badań Strategicznych im. A. Razumkowa, zwraca uwagę na to, że kaspijska ropa ma płynąć też w rurociągu Burgas-Aleksandropolis. Porozumienie o rozpoczęciu tej inwestycji podpisali w marcu prezydenci Rosji, Bułgarii
i Grecji. - Te dwa projekty zmniejszają konkurencyjność rurociągu Odessa-Brody. Analitycy uważają, że przyszłość rurociągów w naszym regionie zależy od przepustowości trasy Caspian Pipeline Consortium, którą ropa z Morza Kapijskiego płynie do czarnomorskiego portu w Noworosyjsku.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas