Wczoraj rozpoczęły się zapisy na akcje Wniesztorgbanku, drugiego co do wielkości banku w Rosji. Pożyczkodawca zamierza zebrać z rynku około 6 miliardów dolarów. Papiery spółki trafią na giełdę moskiewską i londyńską.
Rząd, który ma 99,9 proc. udziałów, chce, aby jak najwięcej akcji kupili drobni inwestorzy z Rosji. Do nich jest skierowane 15 proc. oferty. Przygotowania do debiutu Wniesztorgbanku odbywają się pod hasłem narodowego IPO. Rosjanie mogą zapisywać się na papiery Wniesztorgbanku do 7 maja w oddziałach kredytodawcy w ponad stu miastach w kraju.
Spółka poniesie duże koszty związane z organizacją oferty. Zgodnie z prospektem emisyjnym banku, będzie to aż 154 mln USD. Lwią część tej kwoty, 123 mln USD, otrzymają organizatorzy i konsultanci emisji, którymi są Deutsche Bank, Citigroup, Goldman Sachs i Renessaince Capital. Resztę pochłoną wydatki na reklamę, marketing i druk broszur informacyjnych.
Oferta Wniesztorgbanku to już druga gigantyczna emisja w Rosji w tym roku. W lutym swoje akcje giełdowym inwestorom zaoferował Sbierbank, największy pożyczkodawca na Wschodzie. Bankowy potentat pozyskał wówczas z rynku przeszło 10 miliardów dolarów. Była to zarazem największa oferta publiczna przeprowadzana wyłącznie w Rosji.
Jednak rosyjską spółką, która zebrała najwięcej środków z emisji akcji, jest paliwowy Rosnieft. Koncern sprzedawał swoje papiery w lipcu minionego roku na giełdzie w Moskwie i Londynie i pozyskał z rynku 10,6 mld USD.