Nadwyżka dolała oliwy do ognia

Aktualizacja: 22.02.2017 19:55 Publikacja: 11.04.2007 08:47

Nadwyżka Chin w handlu zagranicznym była w minionym kwartale prawie dwa razy większa niż przed rokiem. Zwiększyło to napięcie w stosunkach handlowych z USA, które zdecydowały się na złożenie skarg na Chiny do Światowej Organizacji Handlowej (WTO).

W I kwartale chińska nadwyżka wzrosła do 46,4 mld USD, z 23,3 mld USD przed rokiem. Tylko 6,87 mld USD, dużo mniej od 20 mld USD prognozowanych przez ekonomistów, wyniosła nadwyżka w marcu.

USA zapowiedziały złożenie dwóch skarg do WTO, zarzucających chińskim władzom nieskuteczność w zwalczaniu naruszeń praw autorskich producentów programów komputerowych, nagrań muzycznych i produktów markowych z USA.

To już druga amerykańska inicjatywa zmierzająca do ograniczenia chińskiego eksportu. Przed 10 dniami Departament Handlu nałożył karne cła na import z Chin papieru nabłyszczanego. Amerykańscy kongresmeni oskarżają Chiny o celowe zaniżanie kursu waluty i subsydiowanie eksporterów, co ułatwia im sprzedaż za granicą tekstyliów, elektroniki i zabawek. Dane za I kwartał mogą tylko zwiększyć to napięcie i przyspieszyć podejmowanie inicjatyw protekcjonistycznych.

Stanie się tak zapewne mimo nieco uspokajających danych z marca. W ubiegłym miesiącu nadwyżka handlowa Chin była o 38 proc. mniejsza niż przed rokiem i najmniejsza od 13 miesięcy. Eksport wzrósł w marcu o 6,9 proc., do 83,4 mld USD, i była to jego najmniejsza miesięczna zwyżka od pięciu lat. Import był większy o 14,5 proc. i wyniósł 76,6 mld USD.

Wygląda na to, że chińscy przedsiębiorcy w styczniu i lutym skoncentrowali się na sprzedawaniu swoich towarów za granicę, chcąc uprzedzić spodziewane rządowe przedsięwzięcia, mające na celu spowolnienie wzrostu eksportu.

Już pierwsze symptomy wojny handlowej sygnalizowane przez USA spotkały się z ostrą reakcją Chin. Nałożenie ceł na nabłyszczany papier ministerstwo handlu określiło jako "nie do przyjęcia", a we wczorajszym oświadczeniu tego resortu podkreśla się, że skargi do WTO "poważnie zaszkodzą" stosunkom handlowym.

W 2006 r. deficyt USA w handlu z Chinami wyniósł 232,5 mld USD, a w tym może przekroczyć ćwierć biliona. W polskim eksporcie Chiny są poza pierwszą dziesiątką, ale w imporcie zajmują trzecie miejsce. W styczniu wzrósł on o 40,2 proc., do 807,4 mln USD.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego