Skrzypek: Inflacja pozostanie w tym roku poniżej celu 2,5%

Warszawa, 16.04.2007 (ISB) - Inflacja konsumencka, która powróciła w marcu do celu Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynoszącego 2,5%, w dalszej części bieżącego roku utrzyma się poniżej tego poziomu, powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek. Powtórzył, że przebieg ścieżki inflacyjnej, którą pokaże najnowsza kwietniowa projekcja, będzie niższy w całym jej horyzoncie w porównaniu do przebiegu ukazanego w projekcji styczniowej.

Aktualizacja: 22.02.2017 08:50 Publikacja: 16.04.2007 16:47

"Inflacja będzie poniżej celu do końca roku, natomiast ścieżka inflacji w całym jej przebiegu będzie niższa niż pokazała styczniowa projekcja" - powiedział Skrzypek dziennikarzom.

Styczniowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) przewiduje, że - przy braku zmian w polityce pieniężnej - inflacja zbliży się do celu NBP, wynoszącego 2,5%, w II kw. 2007 roku, podczas gdy według październikowej projekcji miało to nastąpić w I kw. tego roku. Potem inflacja będzie systematycznie rosnąć, aż w II poł. 2009 roku przekroczy górną granicę pasma odchyleń (3,5%).

"Trzeba pamiętać, że reakcja rady może być kosztowna, więc powinna być przeprowadzona we właściwym momencie" - powiedział też Skrzypek.

W piątkowym wywiadzie dla "Dziennika" Skrzypek powiedział, że z obecnych danych nie wynika, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powinna podnieść stopy procentowe, ale nowe informacje, które napłyną z rynku, mogą zmienić to nastawienie.

Większość analityków oczekuje, że na posiedzeniu 24-25 kwietnia rada zdecyduje się podnieść stopy procentowe o 25 pb (do 4,25% w przypadku głównej stopy referencyjnej). Na taką możliwość wskazuje też coraz większa część członków RPP. (ISB)

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego