Zainteresowanie wyrażają Włosi oraz Hiszpanie

Aktualizacja: 22.02.2017 11:54 Publikacja: 18.04.2007 19:53

Możliwe, że jeszcze przed końcem kwietnia zakończą się poszukiwania inwestora dla Banku Współpracy Europejskiej, w tej chwili kontrolowanego przez biznesmena Aleksandra Gudzowatego. Według Jacka Strzeleckiego, zastępcy dyrektora naczelnego Bartimpeksu (i członka rady nadzorczej BWE), taki termin zawarcia transakcji z wybranym inwestorem jest prawdopodobny.

Inwestor ma objąć nową emisję akcji BWE o wartości 50-100 mln zł. Dolna granica tych widełek została wyznaczona przez Komisję Nadzoru Bankowego, która zobowiązała bank do podniesienia funduszy własnych. W tej chwili kapitały BWE to około 50 mln zł.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że zainteresowanie przejęciem go wyrażają instytucje finansowe z krajów południowej Europy - Włoch i Hiszpanii.

Przedstawiciel Bartimpeksu nie chce rozmawiać o tym, kim są potencjalni nabywcy wrocławskiego banku. Informuje jedynie, że aprobują strategię, opracowaną przez urzędującego od kilku miesięcy prezesa Ireneusza Kasnera.

Nowa strategia działania ma polegać na wejściu w bankowość detaliczną. BWE ma się skupić między innymi na kredytach hipotecznych i gotówkowych.

W tej chwili 81,1 proc. akcji Banku Współpracy Europejskiej jest własnością Aleksandra Gudzowatego, jego syna oraz kontrolowanej przez Gudzowatego firmy Bartimpex. Zdaniem Jacka Strzeleckiego z Bartimpeksu, najbardziej prawdopodobne jest to, że dotychczasowy właściciel sprzeda wybranemu inwestorowi również "stare akcje".

W tej chwili właścicielem 4,5-proc. pakietu akcji jest Ministerstwo Skarbu Państwa. Niedawno resort ogłosił zamiar sprzedaży swojego pakietu (jego wartość nominalna to 2,5 mln złotych).

W tej chwili wrocławski bank ma pięć oddziałów, a jego aktywa nie przekraczają 500 mln złotych. W związku z prowadzoną od kilku lat restrukturyzacją działania suma bilansowa systematycznie spadała.

Zdaniem Jacka Strzeleckiego z Bartimpeksu, bank został już wyprowadzony na prostą. Dowód? Po latach strat w ubiegłym roku przyniósł 175 tys. złotych zysku netto.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego