Warszawa walczy o słoweńskie firmy

Aktualizacja: 22.02.2017 11:57 Publikacja: 18.04.2007 20:06

Wczoraj o 18. oo nasza giełda promowała się w Lublanie. - Na spotkaniu spodziewamy się około 50-60 osób - mówił nam jeszcze przed konferencją Ludwik Sobolewski, prezes GPW. - Wśród nich będą przedstawiciele lokalnych spółek, specjaliści z ministerstwa finansów Słowenii oraz szef ds. marketingu tutejszej giełdy - dodał.

Cel spotkania to zaprezentowanie lokalnym spółkom m.in. możliwości notowań w Warszawie. Z częścią firm, które zapowiedziały udział w konferencji, zostaną dziś przeprowadzone dodatkowe rozmowy. - Wśród nich są Krka, Sava i Gorenje - wskazuje L. Sobolewski.

Krka, jedna z największych środkowoeuropejskich firm farmaceutycznych, jest zarazem największą słoweńską spółką. Jej kapitalizacja przekracza 3 mld euro (11,5 mld zł). Łączna kapitalizacja wszystkich trzech wymienionych spółek wynosi natomiast niemal 16 mld zł. Ich wartość w głównym indeksie lublańskiej giełdy SBI20 znacznie przekracza 1/4. Wątpliwe jednak, że GPW uda się pozyskać bałkańskie giganty.

- Rzeczywiście, jesteśmy umówieni dziś z przedstawicielami GPW - potwierdza Petr Skubic, szef działu rynków kapitałowych w Krka. - Chcemy zobaczyć, co Warszawa może nam zaoferować. Teraz na pewno żadne decyzje w sprawie uruchomienia równoległych notowań nie zapadną - dodaje.

P. Skubic podkreśla, że jeszcze do niedawna firma bardzo poważnie rozważała możliwość wyemitowania globalnych kwitów depozytowych w Londynie, ponieważ "płynność jej akcji na lokalnym rynku była za niska". W ostatnich miesiącach Krka zrezygnowała jednak z tego planu. - W styczniu Słowenia zamieniła tolara na euro. Wkrótce po tym pojawiło się u nas więcej zagranicznych inwestorów i płynność rynku wzrosła - wskazuje P. Skubic. Jego zdaniem, pozytywnie na wielkość obrotów na lokalnym parkiecie może też wpłynąć oczekiwane jego połączenie z jedną z europejskich giełd.

- Na spotkanie z przedstawicielami warszawskiego parkietu pojedzie doradca zarządu ds. finansowych - mówi Ursula Menih, rzeczniczka prasowa Gorenje. Nie udało się nam jednak dowiedzieć, na ile największy w w Europie Środkowej producent sprzętu AGD jest zainteresowany równoległymi notowaniami na GPW.

Producent opon Sava raczej nie skorzysta z możliwości notowań u nas. - Dostaliśmy zaproszenie od GPW na wtorkową konferencję. Nie ma jednak w firmie nikogo, kto miałby czas na nią pojechać - wyjaśnia Resman Miha, szef działu relacji inwestorskich spółki.

Warszawski parkiet stara się nie tylko o słoweńskich emitentów. Ma również ochotę na udziały w lokalnej giełdzie. - Warunki przetargu powinny zostać ogłoszone już w najbliższych dniach - mówi L. Sobolewski. Z informacji, do których dotarł "Parkiet", wynika, że na sprzedaż trafi 51 proc. akcji Ljubljanskiej Borzy (pierwotnie miało to być nawet 83,3 proc.).

Zapowiada się zacięta rywalizacja o udziały w giełdzie i GPW nie będzie łatwo ją wygrać. W przetargu start zapowiada bowiem aż sześć europejskich giełd.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego