Projekty są gotowe

Aktualizacja: 22.02.2017 11:44 Publikacja: 18.04.2007 20:22

Dziś Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ma przyjąć projekty trzech ustaw emerytalnych: o emeryturach pomostowych, o nowych zasadach naliczania rent z tytuły niezdolności do pracy (na podstawie kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym) i o wypłacie emerytur z II filaru.

Pierwsza z nich ogranicza przywileje emerytalne. Prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę dostałoby około 300 tys. osób zamiast 1,25 mln ubezpieczonych.

Wczoraj w wywiadzie dla Radia PiN minister pracy Anna Kalata powiedziała, że pozostawienie starych zasad przyznawania emerytur pomostowych oznaczałoby, że w budżecie powinno się znaleźć 68 mld zł w latach 2008-2033. - To nie jest mała kwota. I biorąc pod uwagę negocjacje z Ministerstwem Finansów myślę, że jej znalezienie będzie trudne - dodała A. Kalata.

Ostatni z projektów MPiPS zakłada, że wypłatą środków gromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych zajmą się prywatne zakłady ubezpieczeń emerytalnych oraz państwowy zakład utworzony przez ZUS. Ubezpieczyciel, który będzie chciał powołać zakład emerytalny, musi spełnić określone wymogi (m.in. kapitałowe i odpowiedniego poziomu ratingu). Zakłady emerytalne będą kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Koncepcja resortu pracy przewiduje, że ubezpieczony będzie miał do wyboru trzy rodzaje produktów: emeryturę indywidualną, małżeńską oraz z gwarantowanym okresem płatności (zakład wypłaca pieniądze przez określony czas, także po śmierci świadczeniobiorcy).

Nowe instytucje na rynku emerytalnym nie będą prowadzić aktywnej akwizycji. Pełną ich ofertę ma zbierać i prezentować państwowa instytucja.

Przyjęta przez ministerstwo pracy ustawa o wypłacie emerytur trafi do zespołu do spraw nadzoru ubezpieczeń społecznych przy Kancelarii Premiera, kierowanym przez Ludwika Dorna.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego