Przegląd prasy

Aktualizacja: 22.02.2017 07:36 Publikacja: 19.04.2007 09:52

financial times

18 kwietnia 2007

Japonia złagodzi przepisy finansowe

Japoński premier Shinzo Abe zwrócił się do nadzoru tamtejszego rynku finansowego o przygotowanie projektu przedsięwzięć zmierzających do złagodzenia przepisów, które obecnie oddzielają działalność bankową od maklerskiej. Przyczyniłoby się to do zwiększenia zagranicznych inwestycji w japońskim sektorze finansowym i ułatwiłoby życie największym japońskim bankom, które teraz mogą prowadzić własną działalność maklerską tylko przez zupełnie niezależne firmy i to w określonych przepisami granicach.

Jednym z celów polityki gospodarczej rządu premiera Abe jest zwiększenie konkurencyjności Tokio jako międzynarodowego centrum finansowego.

Japonia chce pozwolić instytucjom finansowym na większą elastyczność

w działalności zarówno bankowej, jak

i maklerskiej - powiedział Takatoshi Ito, członek Rady ds. Polityki Gospodarczej

i Pieniężnej, której przewodniczy premier Abe. Japonia zapewne nie zdecyduje się

na przyjęcie obowiązujących w Europie przepisów uniwersalnych dla całego sektora finansowego, ale będzie chciała wprowadzić większą swobodę

niż dopuszczalna w USA.

handelsblatt

18 kwietnia 2007

Ekonomiści: PKB Niemiec przyspieszy

Pięć wiodących instytutów badających koniunkturę w Niemczech podnosi prognozy wzrostu dla największej europejskiej gospodarki - wynika z informacji, do których dotarł "Handelsblatt". Na początku roku zatrudnieni w agencjach analitycy uważali przeciętnie, że produkt krajowy brutto podskoczy w kraju tylko o 1,4 proc. Teraz szacują, że zwyżka o 2,4 proc. jest realna. Zdaniem ekonomistów, w takim samym tempie PKB będzie zwyżkować

również w 2008 r. Oficjalnie swoje prognozy skorygują w czwartek. Wcześniej analitycy uważali, że na gospodarce bardzo negatywnie odbije się styczniowa podwyżka podatku VAT z 16 do 19 proc. Zaskoczyła ich natomiast szybko poprawiająca się sytuacja na rynku pracy.

Instytuty twierdzą, że inflacja w tym i następnym roku wyniesie 1,8 proc. W 2008 r. wydatki z budżetu państwa

powinny być równe przychodom. Eksport podskoczy w br. o 8,4 proc., a rok później o 8,1 proc. Wyliczając wskaźniki, eksperci przyjęli, że baryłka ropy będzie średnio kosztować 65 dolarów, a euro 1,32 dolara. Do wiodących instytutów badających koniunkturę w Niemczech zostały zaliczone DIW, IfW, IWH, RWI i ifo.

Kommiersant

18 kwietnia 2007

Gospodarka Rosji

rośnie i rośnie

Pozytywny trend w rosyjskiej gospodarce będzie trwać przez cały ten rok - powiedział premier Michaił Fradkow na spotkaniu międzykrajowej rady Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej.

- Na dziś nie ma ostatecznych rezultatów z I kwartału, ale wstępne dane pozwalają stwierdzić, że pozytywny trend powinien utrzymać się do końca roku - zaznaczył Fradkow. Rosyjski produkt krajowy brutto powiększył się o 8,4 proc. w styczniu i lutym, w porównaniu z 5,1 proc. w zeszłym roku. Produkcja sektora górniczego wzrosła o 4,3 proc., a sektora przetwórczego o 15,7 proc. - wyliczał premier. Produkcja przemysłowa zwiększyła się o 8,6 proc. w skali roku. Rosyjski wzrost gospodarczy w średnim okresie będzie oparty na inwestycjach i innowacjach - prognozował Fradkow.

Z tego względu rząd zamierza tworzyć i zwiększać kapitał już istniejących takich instytucji finansowych, jak Fundusz Inwestycyjny czy Bank Rozwoju.

Członkami Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej są Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Mołdawia i Ukraina mają status obserwatorów.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego