Wartości niematerialne stają się coraz istotniejszym składnikiem wartości przedsiębiorstw. Z analiz firmy doradczej KPMG dla wybranych kilkudziesięciu spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wynika, że wartości niematerialne stanowią od 18 proc. do 97 proc. kapitalizacji przedsiębiorstwa (średnio 67 proc.).
Marka cenniejsza
niż maszyny
Ta prawidłowość znajduje potwierdzenie także w transakcjach, szczególnie w sektorze dóbr konsumpcyjnych, które opiewają na kwoty znacznie przewyższające wartości rynkowe przejmowanych aktywów rzeczowych. Okazuje się, że najbardziej cennymi aktywami - z biznesowego punktu widzenia - nie są już ziemia, fabryki i maszyny, tylko to, czego często nie można dotknąć: wartości niematerialne i prawne, między innymi znaki towarowe, wieloletnie umowy lub wypracowane relacje z klientami, zastrzeżone technologie, bazy danych lub aktywa wytworzone we własnym zakresie (na przykład oprogramowanie komputerowe).
Spośród wielu rodzajów wartości niematerialnych i prawnych najczęściej spotykane to znaki towarowe. Dla oddania skali wartości warto wspomnieć o transakcji nabycia przez międzynarodowy koncern Bacardi praw wyłączności do znanej na rynku amerykańskim marki wódki Grey Goose. Markę tę wprowadzono w 1997 roku i była pozycjonowana w segmencie "super premium". Po zaledwie siedmiu latach rozwoju była już warta ponad dwa miliardy dolarów, co stanowiło w momencie transakcji więcej niż kapitalizacja wielu innych korporacji o dobrze rozpoznawalnych markach (np. Tommy Hilfiger czy Dominos Pizza).