"Wnioskodawca zgłaszając Prezesowi Urzędu transakcję do oceny zakwalifikował ją jako nabycie części akcji przejmowanej spółki telewizyjnej. Natomiast postępowanie wykazało, że dzięki temu oba podmioty uzyskają wspólną kontrolę nad Polsatem. W związku z tym prezes urzędu uznał, że bezprzedmiotowe jest prowadzenie postępowania w zakresie określonym wnioskiem i umorzył je" - czytamy w komunikacie.
UOKiK podał, że decyzja nie jest ostateczna i przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
"Podczas prowadzonego postępowania, prezes urzędu stwierdził, że pomimo nabycia przez wydawnictwo tylko 25,1% akcji, jego wpływ na przejmowaną telewizję będzie znacząco większy, niż wynikałoby to wyłącznie z nominalnego posiadania akcji. Z analizowanych przez prezesa urzędu dokumentów, m.in. umowy oraz zgłoszenia zamiaru koncentracji wynika, że bez zgody mniejszościowego akcjonariusza, jakim stanie się FMV nie będą mogły być podejmowane zasadnicze decyzje dotyczące Polsatu" - czytamy dalej.
Niemiecki koncern Axel Springer podpisał wstępną umowę zakupu 25,1% akcji Telewizji Polsat za 250 mln euro w grudniu 2006 roku.
Formalnym nabywcą jest spółka FMV (Fünfundvierzigste Media Vermögensverwaltungs), całkowicie zależna od wydawnictwa Axel Springer, powstała dla potrzeb tej transakcji