Resort nie rezygnuje

Ustawa o nadzorze właścicielskim budzi liczne kontrowersje wśród przedstawicieli firm

Aktualizacja: 22.02.2017 06:01 Publikacja: 23.04.2007 07:30

Projekt przygotowanej przez ministerstwo skarbu ustawy o nadzorze właścicielskim został przemaglowany przez inne resorty, organizacje pracodawców i związki zawodowe. Po konsultacjach międzyresortowych w tekście projektu wprowadzono sporo poprawek.

- Główna idea ustawy pozostaje jednak bez zmian. Wydaje się, że co do ogólnych zasad brzmienie dokumentu zostało już uzgodnione. Możliwe, że jeszcze w tym tygodniu zostanie on zatwierdzony przez Komitet Stały Rady Ministrów - mówi Michał Krupiński, podsekretarz stanu w ministerstwie skarbu, który koordynuje prace nad ustawą o nadzorze właścicielskim.

Co zmienia się w projekcie ustawy? Ostatecznie "wylatuje" z niej cały fragment dotyczący tzw. złotego weta. MSP chciało skopiować do swojego projektu zapisy istniejącej już ustawy o spółkach o szczególnym znaczeniu dla państwa.

Jak już pisaliśmy w "Parkiecie", przepisy te budzą wiele kontrowersji. Sprawie uważnie przygląda się Komisja Europejska, która uważa część tego typu regulacji za blokujące swobodę przepływu kapitału w ramach UE.

Niewiele zmienia się natomiast w kwestii pomysłu tworzenia w spółkach Skarbu Państwa komitetów audytu. Organizacje biznesowe zwróciły uwagę, że jest to idea tyleż kontrowersyjna, co sprzeczna z prawem spółek handlowych. Co na to resort skarbu?

- Uważamy, że te przepisy poprawią jakość kontroli nad spółkami SP. Nie widzę powodu, aby się na nie oburzać. W innych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych takie regulacje są standardem. Wprowadzono je tam po tzw. aferze Enronu - mówi Krupiński.

Wiele wskazuje również na to, że MSP nie ustąpi w kwestii obowiązku wprowadzania zmian w statutach spółek uznawanych za szczególnie ważne dla państwa. I to nawet jeśli SP ma w nich tylko szczątkowe udziały. Tymczasem Rządowe Centrum Legislacji zwracało wcześniej uwagę, że może to zostać uznane za naruszenie praw własności i konstytucyjnej zasady proporcjonalności.

Kiedy projekt trafi do Sejmu, podczas prac nad nim mogą posypać się gromy. - Projekt ten podważa zasady wolnorynkowe i jest zaprzeczeniem idei procesów komercjalizacji spółek państwowych - ostrzegała jeszcze niedawno Konfederacja Pracodawców Polskich.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego