W Europie Zachodniej leasing nieruchomości stosuje się od wczesnych lat 60. Jako sposób finansowania inwestycji najbardziej rozpowszechnił się we Włoszech, gdzie wartość portfela sfinansowanych nieruchomości osiąga rocznie poziom około 20 mld euro. Dużą popularnością leasing nieruchomości cieszy się również w Niemczech, Francji oraz Hiszpanii. Obecnie udział tego segmentu w całości europejskiego rynku leasingu wynosi około 20 procent.
W Polsce leasing nieruchomości nie jest jeszcze tak popularny jak w krajach zachodnich. Jest także zdecydowanie krócej obecny na rodzimym rynku finansowym. Pierwsze umowy zawarto w połowie lat 90. Systematycznie polski rynek leasingu nieruchomości zaczął się rozwijać po 1998 r. Wówczas wartość sfinansowanych obiektów przekroczyła 1 mld zł. Miniony rok - mimo 17-proc. spadku - po raz kolejny zakończył się wynikiem przekraczającym 2 mld zł.
Spółki giełdowe
lubią takie transakcje
Na Zachodzie leasing nieruchomości od wielu lat jest bardzo popularną formą finansowania rozwoju przedsiębiorstw. Rozwiązanie to niesie bowiem wiele korzyści. Leasing umożliwia m.in. pozyskanie znacznych środków na nowe inwestycje, długoterminowe finansowanie projektów oraz dywersyfikację źródeł kapitału. Umożliwia również pozabilansowe ujęcie finansowanej nieruchomości (transakcja off-balance). Ma to pozytywny wpływ na wskaźnik zwrotu na aktywach, a leasingobiorcy pozwala skoncentrować się przede wszystkim na działalności operacyjnej, oddzielając ją od zarządzania majątkiem. Po stronie pasywów ujmowane są jedynie zobowiązania bieżące wynikające z płatności leasingowych. Nie zwiększają one ogólnego poziomu zadłużenia przedsiębiorstwa. Dlatego też transakcje leasingu są często stosowane przez duże podmioty, w szczególności spółki akcyjne notowane na giełdzie.