Podczas gdy od stycznia do marca br. cały rynek wzrósł o ponad 80 procent, rynek lea-singu nieruchomości zanotował aż czterokrotny wzrost (osiąg-nął wartość ponad 700 mln złotych). Część dynamiki tego segmentu wynika na pewno ze specyfiki transakcji leasingu nieruchomości. Umowy tego typu opiewają zazwyczaj na (względnie) duże kwoty, a ich realizacja trwa niekiedy dłużej niż rok. Możliwe jest zatem, że transakcja, która realizowana jest w danym roku kalendarzowym, ze względów rachunkowych wykazana będzie w kolejnym. Niemniej jednak wiele firm, które w I kwartale 2006 roku miały zerowe obroty, w tym roku odnotowały dodatnią wartość nowych umów leasingu nieruchomości. Należą do nich: Europejski Fundusz Leasingowy, BRE Leasing, BZWBK Leasing, Bankowy Fundusz Leasingowy oraz Fortis Lease. Wartość nowego portfela ING Lease - lidera rynku leasingu nieruchomości - wyniosła w ubiegłym kwartale prawie 500 mln zł i była pięciokrotnie wyższa niż przed rokiem (wynikało to po części z zakończenia transakcji, które firma realizowała w roku ubiegłym).
Równie dużym portfelem nowych umów leasingu nieruchomości może pochwalić się BRE Leasing. - Bardzo istotny wpływ na wynik osiągnięty przez BRE Leasing miały sfinalizowane w styczniu transakcje leasingu 5 nieruchomości na łączną kwotę ponad 103 milionów złotych - mówi Mieczysław Groszek, prezes BRE Leasing. - Patrząc na wyniki spółki, sądzę, że jesteśmy w stanie kontynuować szybkie tempo wzrostu przez cały 2007 rok - dodaje.
Spada leasing IT
Dwa największe segmenty rynku leasingu - samochody oraz maszyny i urządzenia - nie zanotowały tak spektakularnej dynamiki, jak nieruchomości (392 proc.). Wartość nowych umów leasingu samochodów i maszyn była o około 70 proc. wyższa niż przed rokiem. Pod względem wartości przedmiotów oddanych w leasing w obu segmentach dominują ubiegłoroczni liderzy rynku, a w przypadku maszyn - także SG Equipment oraz Millennium Leasing.
Leasing sprzętu komputerowego oraz środków transportu innych niż samochody charakteryzuje z kolei mała wartość transakcji oraz niska dynamika nowo zawartych umów. W przypadku sprzętu IT dynamika wyniosła 3 proc. W I kwartale 2007 r. wartość nowych umów leasingu samolotów, taboru kolejowego oraz statków wyniosła 70 mln złotych i była tylko o 10 proc. wyższa niż roku temu. Firmy, które w minionym kwartale zamknęły najwięcej transakcji, to: SG Equipment (28,5 mln zł), Deu-tsche Leasing (14 mln zł) oraz Millennium Leasing (12,5 mln zł).
- Z leasingiem samolotów czy statków jest podobnie jak z leasingiem nieruchomości - mówi Maciej Soroka z Millennium Leasing. - Wyniki za I kwartał mogą być obrazem wielomiesięcznej pracy - dodaje.