Zagranica robi u nas duży biznes

Aktualizacja: 22.02.2017 02:07 Publikacja: 26.04.2007 07:58

Narodowy Bank Polski oficjalnie potwierdził wstępne dane dotyczące napływu zagranicznych inwestycji do Polski. W 2006 r. międzynarodowe firmy zainwestowały u nas 11,1 mld euro. To o 44 proc. więcej niż w 2005 roku. Wtedy przyciągnęliśmy 7,7 mld euro. A prognozy na przyszłość też są bardzo dobre.

- Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2007 r. nie będzie mniejszy niż w 2006 r. - powiedział wczoraj Józef Sobota, członek zarządu NBP. - Dane za pierwszy kwartał tego roku są bardzo dobre, a ekonomiczne uwarunkowania są lepsze niż rok wcześniej - dodał.

Według Pawła Wojciechowskiego, nowego prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, korzystne jest to, że coraz więcej firm inwestuje w nowoczesne technologie oraz centra usług finansowych i informatycznych.

W 2006 r. powstało w Polsce ponad 20 takich nowoczesnych centrów. - Również w tym roku projekty z zakresu badań i rozwoju oraz zaawansowanych technologii będą miały dla nas priorytetowe znaczenie - powiedział Paweł Wojciechowski.

Według danych PAIiIZ, Polska przyciągnęła najwięcej inwestycji zagranicznych wśród wszystkich nowych państw UE. Dla porównania - inwestycje na Węgrzech i w Czechach wyniosły w ubiegłym roku po około 5 mld euro.

- Polska jest w czołówce państw, w których zagraniczni przedsiębiorcy chcą inwestować. Pozytywna opinia o naszym kraju gwarantuje utrzymanie napływu inwestycji na bardzo wysokim poziomie - uważa Paweł Wojciechowski. Zdaniem agencji, o naszej atrakcyjności decydują głównie młode i dobrze wykształcone kadry oraz dość niskie koszty prowadzenia działalności.

Józef Sobota zwrócił też uwagę na korzystną strukturę inwestycji. Z ponad 11 mld euro, które napłynęły w 2006 r., prawie 4,5 mld euro to reinwestowane zyski. Oznacza to, że firmy decydują się ponownie inwestować wysokie zyski z ostatnich lat, licząc na wysoką stopę zwrotu.

pap

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego