Coraz lepsze nastroje przedsiębiorców

Aktualizacja: 22.02.2017 01:59 Publikacja: 26.04.2007 08:15

Niemiecki rząd podniósł prognozy wzrostu swojej gospodarki na ten rok. Rozwija się ona najszybciej od sześciu lat.

Minister gospodarki Michael Glos zapowiedział, że PKB zwiększy się o 2,3 proc. Rządowa prognoza ze stycznia przewidywała wzrost o 1,7 proc. Stowarzyszenie niemieckich banków BDB niemal podwoiło swoją prognozę na ten rok, do 2,1 proc., z 1,1 proc., a pięć czołowych niemieckich instytutów gospodarczych podniosło prognozę z 1,4 do 2,4 proc.

Ekonomiści przewidują, że utrzymująca się dobra koniunktura w Niemczech wpłynie na Europejski Bank Centralny, który w czerwcu może podnieść stopy procentowe.

Jedną z przyczyn podniesienia rządowych prognoz jest bardzo wysoki poziom optymizmu niemieckich przedsiębiorców. Może to zapowiadać przyspieszenie tempa wzrostu w największej europejskiej gospodarce.

Indeks nastrojów instytutu Ifo, obliczany na podstawie odpowiedzi 7 tys. ankietowanych szefów spółek, wzrósł w kwietniu do 108,6 pkt, ze 107,7 pkt w marcu. Ekonomiści spodziewali się wzrostu do 107,9 pkt. Wskaźnik ten w grudniu osiągnął 108,7 pkt, co jest rekordem od momentu zjednoczenia Niemiec w 1991 r.

Niemiecka gospodarka ożywia się po spadku wydatków konsumpcyjnych, spowodowanym podniesieniem przez rząd kanclerz Merkel stawek VAT, i w niewielkim stopniu odczuwa wpływ spowolnienia w Stanach Zjednoczonych i umocnienia kursu euro. Do wzrostu wydatków i optymizmu konsumentów przyczynia się spadek bezrobocia, którego stopa w marcu wyniosła 9,2 proc., najmniej od pięciu lat.

Kurs euro w ciągu pół roku wzrósł o 8 proc., ale na razie nie zmniejsza to niemieckiego eksportu. Utrzymuje się wciąż duży popyt, zwłaszcza w Azji.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego