BIEC: Wskaźnik wyprzedzający koniunktury spadł nieznacznie w kwietniu

Warszawa, 27.04.2007 (ISB) - Wskaźnik wyprzedzający koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł nieznacznie w kwietniu w porównaniu z marcem, na co wpłynęło przede wszystkim marcowe załamanie na giełdzie papierów wartościowych oraz pogarszająca się wydajność pracy w przedsiębiorstwach, wynika z opublikowanego w środę raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Aktualizacja: 21.02.2017 22:53 Publikacja: 27.04.2007 11:47

"Jego nieprzerwany, dynamiczny wzrost trwał przez ostatnie pół roku, zaś faza ożywienia gospodarczego trwa już ponad 4 lata. Na wyhamowanie tendencji wzrostowych wskaźnika najsilniejszy wpływ miało marcowe załamanie na giełdzie papierów wartościowych oraz pogarszająca się wydajność pracy w przedsiębiorstwach" - podano w raporcie.

"Wzrostowi gospodarczemu w czasie najbliższych miesięcy na razie nic nie zagraża, jednak skutki nasilającej presji inflacyjnej odczują wszyscy uczestnicy rynku" - czytamy dalej.

BIEC odnotowuje, że w dalszym ciągu bardzo szybko rosną zamówienia w przedsiębiorstwach produkcyjnych. W kwietniu szczególnie dotyczyło to zamówień przeznaczonych na eksport.

"Realne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w ostatnim roku wzrosły o 7%, przy jednoczesnym wzroście liczby pracujących. Powiększyło to siłę popytu o blisko 12% w skali ostatniego roku. Biorąc pod uwagę wysoką dynamikę zaciągania kredytów konsumpcyjnych trudno się dziwić rosnącej roli popytu krajowego w obecnym wzroście gospodarki" - głosi raport.

Analitycy są zaniepokojeni spadkiem wydajności pracy w przedsiębiorstwach.

"Pogarsza się ona już trzeci miesiąc z rzędu i choć takie krótkookresowe spadki wydajności pracy obserwowano do tej pory wielokrotnie, to wobec rosnącej w przedsiębiorstwach presji na wzrost płac możemy mieć do czynienia z utrwalaniem się tendencji do spadającej wydajności pracy" - czytamy dalej.

Szybszy wzrost wynagrodzeń w stosunku do tempa poprawy wydajności pracy z reguły prowadzi do wzrostu inflacji, przypomina BIEC.

Bardzo poprawiły się oceny menedżerów firm na temat ogólnej sytuacji gospodarczej w

kraju. Tak pozytywnych nastrojów nie notowano od początku lat 90-tych, podkreślono także. (ISB)

tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego