Obroty faktoringowe firmy Eurofaktor Solution, jedynej spółki z branży notowanej na warszawskiej giełdzie, wyniosły w minionym kwartale tylko 25,6 mln złotych i były o 60 procent niższe niż w okresie styczeń-marzec 2006 r. Wszystkie spółki faktoringowe odnotowały w tym okresie wzrost obrotów, dynamiczny szczególnie w przypadku banków. Cały rynek faktoringu wzrósł natomiast o 60 procent.
Słabszy wynik za I kwartał 2007 r. zarząd spółki przypisuje zmianom, jakie miały miejsce w firmie w ubiegłym roku. - Rok temu spółka rozszerzyła dotychczasowy model biznesowy, przekształcając się z firmy faktoringowej w firmę świadczącą usługi finansowe - mówi Agnieszka Broniecka, dyrektor marketingu w Eurofaktorze. - Dywersyfikacja oferty produktowej, znaczące inwestycje w ich rozwój oraz wychodzenie z jednostkowych dużych transakcji faktoringu spowodowały spadek obrotów w minionym kwartale - dodaje. Dawniej firma specjalizowała się w usługach faktoringowych dla dużych przedsiębiorstw z branży paliwowo-energetycznej. Pod hasłem "Poszerzamy przestrzeń finansową" w kwietniu spółka zmieniła markę z Eurofaktor na Eurofaktor Solution. Od tamtej pory pojawiły się dwie nowe linie produktowe: faktoring dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz pożyczki gotówkowe dla klientów indywidualnych.
- Specjalizacja w usługach dla branży paliwowej oraz przemysłu ciężkiego wymagała dużego udziału środków własnych w finansowaniu klienta - mówi A. Broniecka - W związku ze spadającymi marżami w tym segmencie oraz chęcią ograniczenia wysokości kapitałów narażonych na jednostkowe ryzyko, zdecydowaliśmy o zmianie strategii spółki - dodaje.
Od czerwca ubiegłego roku, kiedy kurs Eurofaktora spadł do najniższego poziomu - ok. 10 zł za walor - zaczął systematycznie rosnąć. 2 maja akcja spółki kosztowała 18,8 zł.