Właściciel J&S Energy zamierza inwestować w wydobycie ropy

Aktualizacja: 21.02.2017 07:24 Publikacja: 07.05.2007 07:57

Koncern Mercuria Energy Group, jego spółki zależne i akcjonariusze zainwestują wspólnie ponad 300 mln USD w dwa projekty związane z wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego. W najbliższej przyszłości planowane są też kolejne tego typu przedsięwzięcia. Zarejestrowana w Larnace na Cyprze Mercuria, która jeszcze kilka miesięcy temu działała pod nazwą J&S Group, jest właścicielem m.in. polskiej spółki J&S Energy.

Najwięcej z powyższej kwoty, bo aż 250 mln USD, konsorcjum ma zainwestować w najbliższych latach w nową spółkę Delta Hydrocarbons, która ma usprawnić pozyskiwanie surowca na istniejących już polach naftowych i gazowych. Będzie współpracować zarówno z państwowymi przedsiębiorstwami, jak i międzynarodowymi prywatnymi korporacjami naftowymi, proponując im innowacyjne technologie, podnoszące wydajność wydobycia.

Deltą kierują obecnie Walter van de Vijver, były dyrektor naczelny Shell Exploration and Production, oraz Maarten Scholten, kiedyś menedżer w koncernie Schlumberger.

Partnerami Mercurii w tym przedsięwzięciu są brytyjska spółka publiczna 3i oraz należąca do holenderskiej firmy SHV Holdings specjalistyczna jednostka Dyas BV.

Cypryjski koncern i jego akcjonariusze zainwestowali również 60 mln USD w pakiet papierów kalifornijskiej spółki poszukiwawczo-wydobywczej Orchard Petroleum. Ma ona dziewięć złóż nafty i gazu na lądzie w tzw. Basenach Sacramento i San Joaquin w Kalifornii. W dwóch z nich już określono wielkość zasobów i rozpoczęto pozyskiwanie kopalin.

Grupa Mercuria zawiązała także z Prosper Petroleum spółkę joint venture, której zadaniem będzie wydobycie ciężkiej ropy w Kanadzie. Cypryjska firma planuje zainwestować w to przedsięwzięcie nawet 100 mln USD.

Nowe inwestycje, jak podkreśla prezes Mercurii Marco Dunand, mają rozszerzyć zakres działalności koncernu i przez to przyczynić się do umocnienia jej pozycji na rynku handlu ropą naftową.

Kolejnym segmentem, w którym chce się rozwijać Mercuria, ma być produkcja biopaliw. Oprócz dwóch fabryk, jakie zbudować ma w Polsce spółka J&S Energy, koncern planuje też postawienie zakładu wytwarzającego biodiesel w porcie w Amsterdamie. Ta inwestycja będzie kosztować 42,5 mln euro. Mercuria podpisała właśnie z firmą Oiltanking kontrakt na budowę zakładu. Jego docelowe moce produkcyjne mają wynieść 200 tys. ton biodiesla rocznie. Zakład powinien wystartować z produkcją latem 2008 r.

Przypomnijmy, że moce wytwórcze fabryk, które ma postawić w Polsce J&S Energy, sięgną łącznie 200-300 tys. ton biodiesla rocznie. Właśnie te inwestycje spółka córka Mercurii chce realizować z pieniędzy, po które sięgnie na rynek kapitałowy. Jej debiut na GPW możliwy jest jeszcze w tym roku.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego